Jehličnany v zahradě: můžete je použít i do suché půdy

Jehličnany

Jehličnany jsou oblíbeným dekoračním prvkem zahrady. Přidávají do ní strukturu a někdy také příjemnou, neobtěžující vůni. Jejich výhodou je také to, že jsou poměrně nenáročné na péči a pěstební podmínky. Proto je můžete vysadit i na místa, kde máte suchou půdu. Spousta druhů jehličnanů si v odvodněné a snadno vysychající půdě bude doslova libovat. S pomocí jehličnanů můžete vytvořit živé ploty, přidat do své zahrady strukturu nebo jen jako zdroj stínu. Které to jsou?

Jehličnany, které milují suchou půdu

Mezi jehličnany, které jsou vůči suchu nejodolnější, patří například jalovce (obecný, čínský, šupinatý, polehlý), mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata), borovice (Heldreichova, černá, zakrslá) a některé druhy smrku (bílý, pichlavý – známý taktéž jako stříbrný). Jejich pěstování není nikterak náročné a vystačí si s jakoukoli půdou. Můžete jim však trochu ulehčit podmínky, když půdu před výsadbou přihnojíte.

Jehličnan

Foto: Pixabay

Výsadba jehličnanů

Jehličnany milující suchou půdu porostou na půdě, která má tendence nezadržovat vodu a rychle vysychat. Písčitá půda ale není dostatečně pevná, aby jehličnany podpořila v růstu, proto se do ní před výsadbou přidává jíl v asi pěticentimetrové vrstvě (smíchá se s písčitou půdou). Jíl má tendence zadržovat vodu, takže zvyšuje vlhkost půdy. Množství, které jsme do půdy smíchali, je ale natolik malé, že zajistí optimální podmínky pro jehličnany.

Živiny do půdy

Jehličnany nejsou příliš vybíravé na půdy a porostou i v chudších půdách. To ale neznamená, že jim nemůžeme přilepšit. Ideální ke zlepšení struktury i celkové kvality půdy je kompost. Používá se v množství 4 až 5 kg/m2. Přidáváme jej do jámy, kterou jsme si připravili pro výsadbu jehličnatého stromku, později jej zapracujeme do půdy v okolí stromu.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/iglaki-w-ogrodzie-jakie-iglaki-nadaja-sie-na-sucha-ziemie-aa-Azs7-5msj-ETir.html

https://www.gardengatemagazine.com/articles/flowers-plants/designing-with/7-ways-to-use-conifers-in-the-garden/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!