Jak rozeznat mrtvou trávu od té, která jen přežívá? Jde to

Plíseň sněžná

Okrasný trávník může být chloubou zahrady, pokud se mu dostane správné péče. A pokud tomu tak opravdu bude, můžete se radovat nejen z jeho estetické funkce, ale i z té užitkové. Že se trávníku daří, poznáte jednoduše – je zdravě zelený a v průběhu vegetace hustý, také nevytváří lysá místa či suchá ložiska. Jak ale poznáme, že je trávník mrtvý a je potřeba vyset nový?

Možná je to zimou?

Přicházející chladné počasí, teploty mířící k nule, minimum slunce a ostatní nepříznivé vlivy, které patří k zimnímu období, způsobují, že rostliny, ale i trávník přestanou růst. Je možné, že by je chlad také zničil? Ne tak úplně! Ona ta nepříjemná zima nemusí být zas až tak špatná, jak se zdá. Trávník, ale i rostliny rostou celoročně, jenže ne na povrchu, nýbrž pod zemí. Vlastně, mráz a zima jsou pro krásnou floru důležité. Likvidují plísně, choroby, a stejně tak i škůdce, které trávník běžně ničí.  

Pokud jej na zimu řádně připravíte, nemusíte se o něj bát. Ovšem péče o něj měla začít již v září, kdy se měl trávník posekat, pohrabat a vertikutovat – to znamená, že trávník provzdušníte. Na řadu dále přichází hnojení. To bychom měli aplikovat na konci října, kdy je poslední vhodné období před zimou. Zvolte den, kdy bude vlhké počasí a trávník pohnojte hnojivem bohatým na draslík, který podpoří vyzrávání pletiv a podpoří zimovzdornost. V případě, že máte na zahradě kompost, můžete doplnit i tuto organickou hmotu, kterou aplikujete rozhozem ve slabé vrstvě.

Suchá místa v trávníkuFoto: Radek Štěpán 

Začátkem listopadu je také čas pro vápnění trávníku, ale pozor, nekombinujte s draslíkem, protože byste riskovali poškození travního drnu.  

Jak poznat mrtvý trávník

Jakmile spadnou teploty pod deset stupňů, trávník již nebude tak krásně zelený, jako v sezoně. Ovšem to neznamená, že neprosperuje, naopak – přišel čas klidu, růst se zastaví a stébla čekají, až se teploty zvýší. Pokud na jaře spadne dostatek srážek a bude svítit slunce, trávník se začne zelenat, růst a probouzet se k životu.

Jiná situace nastává, když tráva začne hnědnout, vznikají lysá místa a jednoduše značně neprosperuje. Pokud si všimnete hnědých fleků, nejspíš půjde o kornatku travní. V druhém případě, kdy se začnou tvořit šedé či bílé fleky, půjde s největší pravděpodobností o plíseň sněžnou. A jak poznat, že je tráva mrtvá? Zkuste ji vytáhnout ze země. Ta mrtvá půjde vytáhnout lehce, kdežto ta živá ne.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/mrtva-trava-30001122.html

https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/podzimni-pece-o-travnik-provzdusnete-ho-a-hnojte.A080922_134952_hobby-zahrada_mot

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.