Genetika aneb i sebelepší úmysly mohou být zneužity – podívejte se na to, jak člověk ovlivnil přirozenou evoluci

Prasata

Genetika dokáže ovlivnit celou řadu věcí. Čemu všemu je třeba u ní věnovat pozornost a jak to dopadne, pokud si někdo nedá pozor? Přesně na to odpovídá výstava Nekonečný příběh – odkaz Mendela v zemědělství.

Klade si mnohé zajímavé otázky: Když vypěstujeme růži bez trnů, nepřestane vonět? Bude velké jablko pořád dost sladké? A když zbavíme kapra šupin, co si o Vánocích schováme pod talíř? Je pravdou, že lidé vylepšují vlastnosti rostlin i zvířat už tisíce let. A je tedy v souvislosti s tím třeba se bát nějakých nebezpečí?

Co vše se dozvíte?

Zajímá vás, odkud se šířily jednotlivé druhy rostlin a živočichů? Nebo byste se rádi seznámili s největšími českými objevy v oblasti šlechtění a plemenářství? Nebude chybět například sladovnický ječmen ‚Diamant‘, cukrová řepa ‚Dobrovická A‘, a ‚Malínský‘ křen. Ovšem zabrousíme i k zástupcům živočichů, jako je přeštické prase, starokladrubský kůň, lnářský modrák, a další.

Ječmen

Foto: Pixabay

České šlechtitelské úspěchy ve světě

Ve světě nás proslavil i ječmen Haná Pedigree Emanuela Proskowetze mladšího (1849–1944), který vyšlechtil velmi kvalitní odrůdu ječmene Haná Pedigree, a sice z krajové odrůdy. Haná Pedigree dala základ dalším odrůdám sladovnického ječmene.

„Nejmodernější techniky šlechtění, hraničící se science fiction, přesto pouze kopírují to, co dělá sama příroda. Ale vědomě a především daleko rychleji. Výstava představí fascinující objevy, ale i význam vědeckého základu, který jim dal právě G. J. Mendel,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Výstavu doprovází i panelová výstava Mendel – komiks ze života Gregora Johanna Mendela. Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Záštitu nad výstavou poskytli ministr zemědělství Zdeněk Nekula a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Zdroj: nzm.cz, irozhlas.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)