Jak poznám, že je dýně zralá? Aneb tipy při sklízení dýní

Dýně

Dýně jsou oblíbenou rostlinou, kterou si ve své zahradě sadíme jednak pro účely pozdější konzumace, jednak také pro vytvoření strašidelných hlav na Halloween. Tak například děti jsou velice nadšené, když vám mohou pomoci při vyřezávání dýně, avšak už bývají méně nadšené, když musí dýni konzumovat. Dýně je skvělá plodina, ale pokud ji pěstujete, můžete mít někdy problém poznat, kdy už je zralá.

Kdy sklízet dýně?

Na obalu od semínek své dýně jsem se dočetla, že dýni mám sklízet, když je zralá. Zralé dýně mají samozřejmě nejlepší chuť i vzhled, ale také je možné je skladovat delší dobu po sklizni. Jak ale skutečně poznám zralost dýní, jsem se nedočetla. A tak jsem začala pátrat… Obecně lze říci, že pokud toužíte po malých dýních, kupte si odrůdu, která malé dýně poskytuje. Rozhodně se nevyplatí sklízet ještě nedozrálé dýně, protože dosáhly velikosti, kterou jste si vy představovali.

Jak vypadá zralá dýně?

Když je dýně zralá, má pevnou slupku tmavé barvy (obvykle se jedná o oranžovou barvu, někdy také s žíháním, výjimkou ale nejsou i dýně zelené či černé). Když na dýni poklepete prstem, měly byste slyšet dutý zvuk. Kůže by měla být dostatečně tvrdá. Zatlačte hřebík do kůže dýně; pokud odolává propíchnutí, je zralá. Se zralou dýní bychom měly manipulovat velice jemně, protože je náchylná k otlačení.

Dýně

Dýně: Foto Pixabay

Kdy sklízet dýně?

Ke sklizni si vyberte den, kdy svítí sluníčko. Sklízí se poté, co rostlina odumře a kůže dýní je tvrdá. Sklizeň probíhá obvykle tak, že ostrým nožem odříznete plod od rostliny. Vhodné jsou také zahradnické nůžky, protože práce s nimi je bezpečnější a někdy také rychlejší. Neodstřihujte stonek příliš blízko u dýně – i dýně, které kupujete v supermarketu mají stonek. Ponechejte asi 7,5 až 10 centimetrů stonku. Čím delší bude stonek, tím delší bude také doba skladování dýně.

Neskladujte ihned!

Takto odstřižené dýně nedávejte ihned do sklepa nebo na místo, kde se rozhodnete je skladovat. Ponechte své dýně pokud možno ještě asi týden na slunci, aby došlo k vytvrzení jejich kůže. To povede k delší době životnosti při skladování. Teprve po týdnu je čas, přenést své dýně na chladné a suché místo, kde se teplota pohybuje kolem 13 °C.

Tipy pro větší sklizeň

Vaše rostlina se pyšnila velkým množství stonků a květů, ale téměř žádné dýně se neurodily? Problém bude zřejmě v tom, že na vaší zahradě chybí opylovači. Potřebujete přilákat včely – můžete k tomu využít například ovocné stromy, jejichž květy včely rády opylují, nebo v blízkosti dýní vysaďte rostliny, které včely přitahují.

Uložte si semena na příští rok

Semena dýní nemusíte každoročně kupovat. Ze svých dýní můžete použit semena, která jsou zdravá a usušit je. Při správném uložení je můžete skladovat i šest let!

Dýně: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!