Výsadba jahodníku v srpnu se vyplatí

Zasazený jahodník

Jak vypadají vaše jahodníky? Máte ještě stále záhonek zarostlý a neměli jste na něj čas? Nevadí, právě nyní nastala ideální doba, kdy můžete jahody množit. Pokud vysadíte rané, pozdní nebo stáleplodící jahody nyní, můžete si být takřka jistí skvělou úrodou v roce následujícím. My se v následujících řádcích podíváme podrobněji na to, kam by měly jahodníky přijít, jak je sázet a čím nastýlat.

Slunné místo s dostatkem humusu

Základem pro ideální růst jahodníku je místo vystavené slunci. Zemina by měla být mírně kyselá, bohatá na humus a lehčí, případně středně těžká. Určitě nešetřete kompostem, podpoříte tak tvoření humusu, jejž jahody, jak již bylo naznačeno, potřebují. Určitě také vyberte místo, kde jste jahody v letech minulých nepěstovali. Vyhnete se tak nepříjemnostmi spojenými s chorobami jahod. Klidně může jít o kousek políčka po zelenině nebo bramborách.

Šlahouny jahod

Šlahoun staršího jahodníku: Foto Radek Štěpán 

Jak na sázení jahodníku

Soustřeďte se na hloubku výsadby. Sazenice by měla být zeminou zahrnuta v totožné výši, jako tomu bylo v samotné sadbovači. V každém případě musí zůstat nad úrovní země srdéčko jahodníku. Rozestupy mezi jednotlivými rostlinami by se měly odvíjet od konkrétní odrůdy. Každá se vyznačuje jinými rozměry jahodníků. Obecně se doporučuje vzdálenost mezi 30 až 35 cm. Řádky by měly být vzdálené od 50 do 70 cm. Důležitá je pořádá zálivka. Voda by se měla dostat až ke kořenům rostliny. Ideální množství je klidně i jedna větší konev k jedné sazenici.

Sazenice jahod

Sazenice jahod: Foto Radek Štěpán 

Nastýlání jahod se vyplatí

Použít lze netkanou černou textilii, jež zabrání dalšímu šíření plevele. Ochrání také plody před nečistotami z podkladu. Zjara se díky ní mnohem lépe prohřeje okolí jahodníku. U textilie je ale nevýhodou poměrně razantní slehnutí zeminy. To se vám v případě slámy nebo mulče nestane. Na začátku sezony je tak třeba textilii odkrýt a pořádně podklad prokypřit. Jahody lze pěstovat i ve smíšené kultuře. Může mezi nimi být třeba česnek, cibule nebo pórek a jiná zelenina.

Podložení jahod

Sláma jako podklad: Foto Pixabay

Vysazený jahodník: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.