Jak pěstovat zahradní juku, aby měla každý rok mnoho květů – některé důležité kroky lze provést i teď

Jak pěstovat zahradní juku: Oblíbená juka (Yucca filamentosa) patří do čeledi agávovité (Agavaceae) a původně pochází z Ameriky, tedy z oblastí s velmi teplým klimatem. Přesto velmi dobře snáší naše mírné klima, takže ji na zahradách lze spatřit poměrně často.

Nejozdobnější částí rostliny jsou bílé nebo krémově bílé zvonkovité květy na vysokém stonku. Těšit se ovšem můžeme i z růžic tuhých, dlouhých a velmi dekorativní vyhlížejících šedozelených listů. Jejich charakteristickým znakem jsou bílá, na okrajích spíše tuhá vlákna, která rostlinám dodávají opravdu nevšední vzhled. Juka proto vypadá skvěle jednotlivě i ve skupinách.

Kde pěstovat juku

Stanoviště pro juku tuto rostlinu by mělo být velmi slunečné a chráněné před silným větrem (kvůli možnosti odlomení stonku s květy, což by byla rozhodně škoda). Světlé stanoviště je podmínkou intenzivního kvetení v létě, protože jinak se z dekorativnosti této rostliny příliš těšit nebudete. Juka na zastíněných místech totiž vytváří mnohem horší květenství, která jsou někdy silně zdegenerovaná nebo nekvete dokonce vůbec.

Foto: Pixabay

Požadavky na zeminu

Juka nesnáší kyselé, těžké a nadměrně vlhké půdy. Co se týče obsahu živin, nemusí se jednat o příliš úrodnou půdu, ovšem v tomto případě nezapomeňte na systematické zásobování vícesložkovými hnojivy, a to alespoň dvakrát ročně.

V pozdním létě odstraňujte také všechny odkvetlé části rostliny, abyste zabránili šíření plísní nebo škůdců. V našich podmínkách juka stejně semena nevytvoří a zbytečně by se vysilovala. Velmi důležitým prvkem péče je také udržování dostatečné vlhkosti půdy, zejména v období květu.

Zdroj: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/clanek/exoticka-juka-vynika-i-na-ceskych-zahradach-196809, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294256-poustni-venkovni-juku-na-vasi-zahrade-nezaskoci-ani-zimni-mrazy

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)