Jak pěstovat třapatky

Třapatka

Většinou se prozradí nápadnými žlutými květními úbory, připomínajícími slunce. Najdeme mezi nimi trvalky i letničky, všechny bez rozdílu však mají rády spoustu světla a propustnou půdu s dostatkem živin.

Třapatky alias Rudbeckie mají svůj původ v Severní Americe. Volně rostly na loukách a pastvinách, kam je pravidelně chodili sbírat lidoví léčitelé. Po úspěchu Kolumbovy výpravy se ovšem rychle rozšířily do celého světa. Zahradníky fascinovala hlavně jejich krása, léčivé vlastnosti byly objeveny a později. Pro zajímavost – u nás byly první zplanělé třapatky nalezeny ve volné přírodě v roce 1873.

Třapatka jako nenáročná ozdoba zahrady

Tyhle krásky toho k úspěšnému pěstování příliš nepotřebují. Vyhovovat jim bude plné slunce a humózní, mírně vlhká půda. V dobrých podmínkách vykvétají už počátkem léta. Z této činnosti je vytrhnou až přicházející mrazy. Květní úbory je ovšem třeba pravidelně stříhat, aby se rostlina nevysilovala tvorbou semen. Mimochodem, těmi se množí jenom letničky, vytrvalé odrůdy mají mnohem raději dělení trsů.

Ozdoba motýlových záhonů

Pestrá paleta barev se u třapatek pohybuje od jasně žluté, přes oranžovou, žíhanou a fialovou. Jejich květy svými barvami lákají motýly a další užitečný hmyz, proto nesmí chybět v žádném motýlovém záhonu, kterých v poslední době ve veřejné zeleni stále přibývá. A pokud byste si tuto krasavici zatoužili přinést domů, vydrží vám ve váze bez problémů i týden.

Třapatka

Rozmnožte si třapatky doma

Aby vám třapatky dělaly radost už od začátku léta, neobejdete se bez jejich předpěstování (anebo nákupu vzrostlých sazenic). Semínka vysejte v březnu do skleníku a substrát udržujte stále vlhký. Po měsíci sazeničky přepíchněte a nechte zesílit. V květnu pak vysaďte na záhon. Ochotně se rozrostou a vytvoří nádherné květy. Na zimu žádnou ochranu nepotřebují, i když vrstva chvojí rozhodně nebude na škodu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.