Zimní sklizeň topinambur? Žádný problém

Topinambur

Znáte slunečnici topinambur? Možná ji máte za zahradou a ani o ní nevíte, respektive netušíte, že se jedná právě o tuto rostlinu. Tyto slunečnice vykvétají většinou poměrně pozdě, a tak mnohdy ani nedokážou vykvést. Sklizeň hlíz je ale záležitostí, kterou lze realizovat prakticky kdykoli. Nezáleží na tom, jestliže teplota pod bodem mrazu, nebo nikoliv. My se v následujících řádcích na topinambury zaměříme podrobněji, blíže je představíme a samozřejmě nezapomeneme ani na onu sklizeň.

Topinambur hlíznatý jako brambor chudých

Helianthus tuberosus neboli topinambur hlíznatý je nazýván také slunečnící topinamburem. Jedná se o víceletou rostlinu, který se vyznačuje přítomností podzemních hlíz, které jsou k nadzemní části rostliny napojené poměrně krátkými výběžky. Topinambury jsou prakticky plevelné rostliny vyžadující minimální spíše žádnou péčí. Na nějaké choroby také můžete zapomenout. Žádné části rostlin napadány nejsou. Botanicky náleží topinambury ke slunečnicím. V minulosti byly topinambury označovány jako brambory chudých. Vzdáleně totiž brambory mohou připomínat tvarem a růstem pod zemí. Chuťově jde ale o zcela odlišnou záležitost! Mnozí lidé je ani pozřít nechtějí. V minulosti je často jedli vojáci, kteří neměli co do úst, a slunečnice topinambur rostla hojně planě.

Poměrně solidní sklizeň

Topinambury pěstované na zahradách dokážou dorůstat délky až 10 cm a šířky 5 cm. Jedná se tedy o vcelku velké plody. Jen pro představu, z jednoho metru čtverečního je možné sklidit bez větších potíží klidně i okolo 5 až 7 kg hlíz.

Topinambur

Přečkají mráz až do -30 °C

Hlízy, jež zůstanou i delší dobu, dokážou přestát i opravdu nízké teploty. Udává se, že může jít i o teploty spadající k -30 °C. Proti promrzání půdy lze ke spodním částem rostliny navršit listí či hlínu. Hlízy lze také bez potíží založit do studeného skleníku a brát je v zimě odtud. Obecně se říká, že je ideální čas pro sklizeň zhruba 10 dní poté, co zmrzne nať. Jinak ale není potíž sklízet v zimě kdykoli, rozhodně se ovšem vyplatí počkat, než skončí tuhé mrazy. Docela byste se nadřeli…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.