Jak pěstovat mangold? Zdravá hvězda všech zahrádek

mangold

Máte rádi zajímavou zeleninu? Co si tak vypěstovat mangold? Neznáte? Jedná se o chutnou, zdravou zeleninu, která v záhonu působí i dekorativním dojmem. Poradíme, jak na pěstování, které zvládne i začátečník.

Mangold je příbuzný řepy a špenátu, jedná se o vytrvalou zeleninu, kdy listy můžete sklízet po více sezón. V kuchyni má mnohostranné využití. Mezi atraktivní patří odrůdy s tmavě zelenými čepelemi listů v kontrastu se zářivě červenými řapíky a žilkováním. Jde o odrůdy jako je například Rhubarb, s bílými řapíky White Silver, se žlutými řapíky Yellow či Giallo nebo pestrobarevnými Bright Lights. Jsou vyšlechtěny i varianty, jejichž celé listy jsou zbarveny fialově nebo purpurově.

Pěstování aneb důležitá je zemina

Na půdu je mangold náročnější. Pokud je půda příliš písčitá, tak ji můžete vylepšit vrstvou dobře vyzrálého kompostu. Abyste mohli sklízet po celou sezónu, je třeba přihnojovat dusíkatým nebo plným hnojivem. Mangold vyséváme do řádků s rozestupem 30 až 60 cm. Vzcházející rostliny je třeba vyjednotit tak, aby byly 15 až 30 cm od sebe. Semena se vysévají přímo na záhon v měsících duben až květen pro letní sklizeň nebo pak ve druhé polovině léta pro sklizeň podzimní a jarní. Nicméně i rostliny z jarního výsevu mohou přezimovat. Přezimující rostliny je dobré v mrazech překrýt bílou netkanou textilií.

Nejchutnější jsou mladé listy cca do 25 cm délky. Sklízejí se odřezáváním. Můžete odřezat jednotlivé listy, a to vždy z vnější strany nebo je prostě všechny sklidit naráz. Musí se odříznout nejméně 5 cm nad zemí, aby rostlina mohla znovu obrazit. V případě předčasného vybíhání do květů nebo objevení bílých fleků na listech, je to značící signál ohledně nedostatku vláhy v teplých dnech. Nezapomínejte na pravidelnou a dostatečnou zálivku, ale zároveň pozor na přemokření.

zelenina

Foto: Pixabay

Zásobárna prospěšných látek

Díky obsahu prospěšných látek se mangold pyšní blahodárným vlivem na naše zdraví. Je účinnou prevencí nádorového onemocnění, příznivě působí proti kornatění tepen, posiluje nervový systém, čistí krev a díky obsahu železa je mangold doporučován při chudokrevnosti. Je výborný při detoxikaci, neboť podporuje vylučování škodlivých látek z těla.

Využití v kuchyni aneb lepší než špenát

Kdo nemá rád špenát, tak ocení jeho jemnější variantu, kterou nabízí právě mangold. Mladé listy je možné konzumovat syrové, použít do salátů či jako zeleninovou oblohu k jídlu. Mangold můžete přidat do polévky, bramboráků.

Zdroj: semena.cz, living.prima.cz

Náhledové foto: Pixabay