Jak pečovat o zahradu v zimě

Zahrada v zimě

Ani zima, kdy už je většina rostlin mimo své vegetační období, není čas, kdy by zahradník měl svěsit ruce do klína. O zahradu totiž můžete pečovat i v období klidu. Díky pravidelné kontrole své zahrady a drobným činnostem se můžete na jaře těšit na zdravé a silné rostliny. Níže je souhrn úkonů, na které se v zimě můžete zaměřit.

Různé podoby zimy

Péče se může trochu lišit, jestliže jsou teploty nad nulou nebo mrzne, jestli je sníh nebo ne. Zejména začátky zimy jsou provázeny teplotami nad nulou a beze sněhu. To je období, kdy rostliny v zemi i květináčích odpařují vodu listy. V takovém případě je důležitá jejich zálivka, aby nevyschly. Na zálivku jsou nejcitlivější rododendrony, cesmíny a buxusy. Sníh může mít skvělé vlastnosti: vytvoří izolační vrstvu pro vaše rostliny, takže nezmrznou. Může ale způsobit také škody.

Zahrada v zimě

Foto: Pixabay

Zasněžená krajina

Pokud na své zahradě pěstujete jehličnany nebo stálezelené rostliny, je dobré z nich sníh setřásat. Mohl by totiž způsobit prověšení nebo polámání větví. Pokud napadne sníh na váš pěstěný trávník, je také důležité nechodit po něm. Chůze po zasněženém trávníku totiž může způsobit polámání zmrzlých stébel. Ta potom mohou začít hnít a to způsobuje beztravnatá místa. Pokud odklízíte cesty, které byly zasněženy, snažte se nedělat hromady sněhu na svém trávníku, protože i to podporuje hnilobu trávy.

Ovocné stromy

Pokud na vašich ovocných stromech zůstalo vysušené ovoce, je dobré je odtrhat. Obsahuje totiž různé patogeny, a to včetně houbových chorob. Může se také stát útočištěm pro celou řadu škůdců, takže usušené ovoce na stromech rozhodně nenechávejte. Kmeny ovocných stromů můžete v zimě bělit – zejména mladších stromů a těch, které mají tenkou kůru. Pusťte se do toho ideálně už v prosinci, pokud není velká zima. Zabrání to poškozením mrazem. Již vzniklé mrazové trhliny ošetřete zahradní mastí. Pokud jsou vaše stromy v podmínkách, kde je okusuje zvěř, zabalte je také do speciálního plastového obalu vysokého minimálně 60 cm nebo je obalte slámou.

Zahradní jezírko

Pokud na své zahradě máte jezírko, ve kterém plavou ryby, neměly byste zapomínat vytvářet jim díru v ledu. Bez ní by totiž vaše ryby měly velice omezený přístup ke vzduchu, což by vám na jaře mohlo přichystat nehezký pohled. Díru nemusíte tvořit sekáním do ledu, ale třeba také mírumilovnějšími metodami, jako je například horká voda nebo vrtačka. Koupit si můžete také polystyrenový plovák do jezírka, díky čemuž nemusíte díru v jezírku pravidelně kontrolovat.

Péče o nářadí

V zimě si můžete naplánovat, co všechno budete v nadcházející sezóně pěstovat, nakoupit si k tomu potřebné nářadí. Vyměnit můžete opotřebované díly svého zahradnického nářadí, nabrousit je, namazat apod.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-pielegnacja-ogrodu-zima,nId,4914143

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!