Opadají květy vašeho vánočního kaktusu vždy před rozvitím? Víme, kde děláte chybu

Vánoční kaktus

U nás je obvykle k sehnání pravý vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi), nebo falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Péče o ně je však podobná, takže se vyplatí seznámit se s jejími základními body.

Vánoční kaktus pochází z deštných pralesů a hornatých oblastí Brazílie a dožívá se okolo deseti let. Tvoří květy hvězdicovitého tvaru, jež bývají červené nebo růžové barvy. Rod Schlumbergera zahrnuje sice asi jen šest druhů, ale pro velkou popularitu botanici vyšlechtili množství hybridů s květy různých barev i velikostí.

Jak si vybrat vánoční kaktus

Nabídka je dnes široká, kromě původních barev si můžete vybrat vánoční kaktus s květinami bílými i zlatavými. Aby vám však kvetl co nejkrásnější, nesmíte ho v tomto období řezat, přesazovat, ani otáčet květináč.

Vánoční kaktus

Foto: Pixabay

Podmínky pro vánoční kaktus

Vánoční kaktus vyžaduje stín. Umístěte ho proto nejlépe na severním okně. Nesnáší přímé slunce a nevykvetl by vám. Potřebuje také přiměřenou teplotu. Vánočnímu kaktusu se nejlépe daří v teplotách od 12 do 22 ° C. A nezapomeňte ani na vyšší vlhkost vzduchu, má v oblibě alespoň 50% vlhkost ovzduší. Pokud u vás není dostatečně vlhko, párkrát do týdne kropte svou rostlinku vodou.

Chyby při pěstování vánočního kaktusu

Dejte pozor, abyste nenamočili květy. A dbejte také na to, aby měl váš kaktus výživný a dobře drenážovaný substrát, potřebuje ten s obsahem rašeliny, půdy z vřesoviště a humusu. Vánoční kaktus také zalévejte v tomto období jen jednou za 10 dní a to odstátou měkkou vodou.

Trik pro kvetení vánočního kaktusu

A chcete malou radu na závěr? Neotáčejte ho a bude kvést lépe. Tento tip by měl dodržovat každý, kdo ho chce mít dokonalý.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-vanocni-kaktus, https://www.zahradajezek.cz/jezkuv-tydenik/kvetiny-pro-kouzelne-vanoce-12/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)