Než napučí stromy, máte poslední šanci na účinný zásah proti jmelí. Vyplatí se zaměřit na detaily a zbytečně nečekat

Jmelí

Než napučí stromy, máte poslední šanci na účinný zásah proti jmelí. Vyplatí se zaměřit na detaily a zbytečně nečekat. Jmelí bývá na zahradách mnohdy velmi nepříjemným problémem. A co hůř – tohoto protivníka se prakticky nelze zbavit. A pokud se do jeho likvidace pustíte „po hlavě“, hrozí, že si poškodíte nejenom napadené stromy samotné, ale i to, že si jmelí roznesete doslova po celé zahradě.

Dlužno říci, že v ČR se vyskytuje jen jeden druh jmelí – jmelí bílé (Viscum album). Jde o parazita, které hostitelům, na kterých se usadí, opravdu škodí. Líbí se mu totiž zejména na ovocných stromech, ovšem nepohrdne ani různými okrasnými dřevinami. Miluje kupříkladu topoly, borovice nebo lípy.

Když se jmelí objeví, pak obvykle na jabloni

Jestliže si jmelí na zahradě všimne, budete to jako první pravděpodobně na jabloni. Na tu se totiž lepkavé plody této rostliny dostanou za pomoci ptáků. A drobná semínka se pak v jejich vrásčité kůře uchytí poměrně snadno. Umí totiž kůru doslova rozleptat. Zkušení zahradníci proto odstraňují i ty nejmenší rostlinky. Vzrostlé keříky pak samozřejmě stromy oslabují a pokud dorostou do olbřímích rozměrů, dokážou jejich větve i polámat. Ale ani když se jmelí odlomí, není vyhráno. Zanechá po sobě totiž doslova otevřenou ránu, která může sloužit jako vstupní brána pro různé choroby (zejména ty houbového původu).

Jmelí

Foto: Pixabay

Když chcete jmelí odstranit

Jak tedy vidíte, jen odlamování zelených keříků vám nepomůže. Kořeny alias haustoria navíc stejně zůstanou na místě a strom dále oslabují. Efektivně je bohužel nijak zničit nelze, takže vám nezbývá nic jiného než větve, které jmelí napadlo, jednoduše odstranit celé. V zimě a během brzkého jara je naštěstí manipulace s nimi o něco jednodušší – nepřekáží vám totiž žádné listí ani jiné překážky. Nehrozí tak, že si lepkavé plody nechtěně roznesete po celé zahradě ( i tak však doporučujeme pod ošetřovaný strom natáhnout velkou plachtu nebo kus igelitu a jakýkoli rostlinný materiál, který odpadne, bezpečně zlikvidovat).

A jak poznat, že už záchrana stromů není možná? Je to jednoduché – pokud v koruně napočítáte více než 6 až 8 keříků (řiďte se velikostí stromu), bude vaše dřevina už tak moc napadená, že na její záchranu již je nejspíš pozdě. Navíc by se vám jmelí dle šířilo do zahrady, takže ji pro klid duše raději pokácejte. Můžete tak předejít mnoha nepříjemným škodám. Někdy to bohužel jinak nejde.

Určitě to neodkládejte. Nejkrizovější doba pro stromy napadené jmelím je totiž doslova za rohem. Když se totiž probouzejí ze zimního spánku, potřebují energie nejvíce. Takže pokud plánujete spíše vyčkávat a o záchraně stromů rozhodnout až podle toho, zda se na jaře zazelenají nebo ne, mohli byste udělat osudovou chybu. Protože ty, které byste teď ještě zachránili, mohou být za pár týdnů už „definitivně na odpis.“

Zdroj: https://udrzbapozemku.cz/jak-a-proc-odstranovat-jmeli/, https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-vedci-uz-umeji-zlikvidovat-jmeli-40307031, https://sciencemag.cz/jak-se-zbavit-jmeli/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)