Jak ochránit ovocné dřeviny nejen před virovým onemocněním? Pomůže prevence, chemie i přírodní postřik

broskvoň

Virová onemocnění ovocných dřevin náleží mezi nejobávanější choroby na zahradě i v sadech. Ochránit keře a stromy lze pouze díky preventivním opatřením. Která to jsou? Je možná prevence?

Pěstované rostliny mohou být napadeny některou z mnoha známých i doposud nepoznaných virových onemocnění. Virová onemocnění se přenášejí vegetativním množením, tj. roubováním, očkováním či hmyzem, a to zejména mšicemi nebo dokonce i pylem.

Virová onemocnění ovocných dřevin

Zpravidla se virové onemocnění v napadené rostlině rozvíjí pomalu, díky čemuž se jeho negativní příznaky projeví až delší dobu po napadení. V té chvíli je snaha v rámci léčení napadené rostliny zpravidla už marná, tím spíše je neúčelné zasahovat proti přenašeči choroby. Jenže mnohdy ani časem se neprojevuje onemocnění viditelnými příznaky. A právě tyto skrytě napadené rostliny mohou být zdrojem infekce pro citlivější odrůdy a druhy, které na rozdíl od přenašečů virovému onemocnění podlehnou.

Mezi nejznámější virové či virům podobné choroby, které napadají pěstované ovocné druhy patří virové neštovice slivoní, virová mozaika jabloní, virová chlorotická skvrnitost listů jabloní, červenohnědá kroužkovitost jabloní či virová kaménkovitost hrušní. Nicméně nejen virová, ale i další onemocnění jsou postrachem pěstitelů ovocných keřů a stromů.

Kadeřavost napadající zejména broskvoně, mandloně a nektarinky

Projevuje se tak, že na mladých listech se objevují velké, zejména narudlé puchýře, které se po krátké době nepřirozeně zkroutí. Nemoc má fatální vliv i na pozdější poupata. Zde pomůže sáhnout po chemických prostředcích, které jsou ovšem šetrné zejména vůči včelám.

Šetrnější je ošetření ekologickým postřikem. Opakovaně zasažené stromy stříkejte čajem z přesličky rolní. Dále pomůže česnekový postřik, který připravíte snadno. 10 dkg nakrájených stroužků česneku přelijte 1 l vařící vody. Proti kadeřavosti broskvoní postříkejte stromy neředěným výtažkem od února až do vyrašení, a to každých 14 dnů.

hrušeň

Foto: Pixabay

Rakovina ovocných dřevin

Jedná se o houbovou chorobu, kterou prozradí tzv. nádory na kmenech hrušní a jabloní. Postižená místa vyřízněte až do zdravého pletiva. Řezné plochy náležitě ošetřete štěpařským voskem. Pokud i přesto dojde k dalšímu poškození kůry, rány okamžitě zacelte štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

Prevence aneb opatrnosti není nikdy dost

I když samozřejmě nikdy nelze vyloučit potenciální napadení virovým onemocněním či jinou chorobou, tak základem nepřímé ochrany je pořízení zdravého výsadbového materiálu. Je vhodné volit méně citlivé odrůdy. Zásadní je i optimální ochrana proti hmyzím přenašečům.

Zdroj: ireceptar.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay