Jak na založení kompostu

Jestliže hledáte možnost jak ušetřit spousty peněz i času přímo na vaší zahradě, pak si zařiďte kompost. Jestliže se vám kompost podaří kvalitně založit, nebudete mít v zahradním prostoru zápach a navíc získáte organické hnojivo. Pokud se vám naopak kompost nepodaří založit, může dojít k tomu, že se bude linout z místa založení zápach. Podívejme se tedy mnohem podrobněji na to, jakým způsobem byste měli kompost založit, aby byl efektivní a nepředstavoval spíše přítěž na vaší zahradě než cokoli jiného.

Prostor, velikost a minimálně dvě přihrádky

Velmi důležitý je při řešení kompostu především výběr správného místa. Rozhodně musí být krytý před větrem. Optimální je také polostín. Na sluníčku by kompost zrovna dvakrát neprospíval. V každém případě byste měli myslet i na to, že je zapotřebí mít dvě přihrádky. Právě díky jejich přítomnosti může dojít ke skutečně kvalitnímu kompostování se vším všudy. Díky dvěma přihrádkám bude kompost mnohem lépe provzdušněný. Velikost kompostu je ryze na vás a vašich potřebách kompostování.

Pracovní prostor vedle kompostu

Vedle kompostu byste měli počítat s menším pracovním prostorem. Optimální volbou je plocha, na které se pohodlně vytočíte s kolečky. Pokud budete potřebovat odstavit někde nádobu na dešťovou vodu, pak to může být právě tady. Kompost je také optimální umístit nedaleko zahradního domku anebo podobné stavby. Není od věci sbírat postupně různé přísady a pak je dát do kompostu zároveň.

Mnohdy postačí i kompostér

Pokud patříte mezi ty, kteří mají minimální množství odpadu, pak je třeba spíše volit malý kompost, do něhož se toho až tolik nevejde. Zkracujete si tím i celkovou dobu kompostování. Postačit by měl i malý kompostér, do něhož si vše potřebné bez větších potíží dáte. Dnes se prodávají menší kompostéry od několika set korun, takže to není potíž.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.