Jak na řez ostružiníku

Pokud chcete pěstovat ostružiník, neobjedete se bez potřeby jej ořezat. Díky správnému řezu můžete maximalizovat svůj výnos a taktéž dosáhnout toho, že vaše rostliny nebudou nemocné. Správné proudění vzduchu mezi rostlinami nebude podporovat vznik nejrůznějších houbových chorob. Navíc vám prořezání může usnadnit i samotné sklízení plodů. Pro ještě lepší výsledky se můžete rozhodnout i pro vyvazování ostružiníku. Není to vůbec složité.

Řez v prvním roce

Příliš dlouhé výhony se nebojte zkrátit, a to na dva až tři pupeny. Rostlině tím neuškodíte, naopak ji podpoříte v růstu. Ostružiník tak začne produkovat mladé výhony z oček, která můžete vidět na kořenech. Poté co pruty ostružiníku dorostou délky jednoho metru, můžeme je přivázat k opoře, kterou jsme si pro ni připravili. V prvním a ve druhém roce nechávám tři výhony, poté už můžeme nechat až šest výhonů. Nadbytečné výhony odřežte u země.

Vyvazování ostružiníku

K tomuto účelu můžeme ostružiník rozdělit na dva druhy. Pro poléhavé druhy ostružiníku je potřeba vybudovat opěrnou konstrukci již u samotné výsadby. Vzpřímeně rostoucí druhy nemusíme vyvazovat, bude jim stačit, když jednotlivé výhony prostrkujeme mezi dvojdrátím. Abyste si usnadnili sklizeň, udržujte výšku výhonů do dvou metrů. K tomuto účelu bude potřeba provádět řez předjarní i letní.

Ostružiník: Foto Pixabay

Řez odplozených výhonů

Dvouleté výhony po sklizni odumírají, proto je třeba je již na podzim (po sklizni) odřezat těsně u země. Řez těchto odplozených výhonů můžete provést taktéž až na jaře, protože pomáhají chránit mladé prýty před mrazem. Tento řez je potřeba provádět každý rok. Výhony z předcházejícího roku jsou ty, na nichž porostou plody.

Řez postranních výhonů

Kromě toho je potřeba provádět také řez postranních výhonů. Ten provádíme na konci léta – od konce srpna do začátku záři. V tomto období už bazální část začíná dřevnatě a očka, která ponecháme, už nebudou rašit. Tento řez lze provádět taktéž na jaře, těsně před rašením. Postranní výhonky je potřeba zkrátit na dva až tři pupeny. Z nich pak vyrostou letorosty, které budou kvést a poskytovat ostružiny.

Ostružiník: Náhledovové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!