Jak na podzim rozmnožit rybíz – dobře ošetřené řízky až do jara schovejte po čepici, a pak už jen přesaďte hotové keříky do zahrady

Rybíz

Jak na podzim rozmnožit rybíz – dobře ošetřené řízky až do jara schovejte po čepici, a pak už jen přesaďte hotové keříky do zahrady. Rybíz je díky svým nádherným bobulím a odolnosti skvělým doplňkem každé zahrady. Rybíz lze množit různými způsoby, ale na začátku podzimu je jedním z nejúčinnějších způsobů množení řízky z tvrdého dřeva.

Proč množit rybíz brzy na podzim

Množení rybízu na začátku podzimu je vynikající volbou, protože řízky se odebírají z mírně dřevnatého porostu, což zvyšuje jejich šanci na zakořenění a přežití. Zde se dozvíte, proč je časný podzim ideální dobou pro tuto metodu:

  • Otužilý porost: V pozdním létě a na začátku podzimu začíná letošní porost keřů rybízu tvrdnout, takže je vhodný pro množení řízky.
  • Založení před zimou: Při množení nyní mohou řízky zakořenit a zakořenit ještě před zimou, což je připraví na silný start na jaře příštího roku.
  • Vyšší úspěšnost: Řízky z tvrdého dřeva mají ve srovnání s řízky z měkkého dřeva vyšší úspěšnost, protože jsou méně náchylné k vysychání.

Kroky pro množení rybízu na začátku podzimu

Pro úspěšné množení rybízu pomocí řízků z tvrdého dřeva na začátku podzimu postupujte podle následujících kroků:

  • Vyberte jedno- nebo dvouleté výhony, které jsou zdravé, bez chorob a bez známek poškození nebo škůdců. Měly by mít tloušťku přibližně jako tužka..
  • Vybrané výhony rozřežte na části, každá o délce asi 6 až 8 palců. Proveďte čisté šikmé řezy těsně pod listovým uzlem (v místě, kde jsou připojeny listy nebo pupeny).
  • Vyberte dobře propustné místo na zahradě s dobrým slunečním světlem. Řízky můžete zasadit přímo do země nebo do nádob.
  • Řízky zasaďte do půdy nebo výsadbového substrátu tak, aby byla alespoň polovina jejich délky zahrabána pod povrchem.
  • Místo pro výsadbu připravte tak, že půdu doplníte kompostem nebo dobře shnilým hnojem, aby se zlepšila úrodnost a zadržování vláhy.

Foto: Pixabay

Zalévání a mulčování rybízu

Po výsadbě řízky důkladně zalijte, aby se půda usadila a odstranily se případné vzduchové kapsy. Na řízky naneste vrstvu mulče (vytvořte sazenicím takovou čepici), který pomůže uchovat vlhkost a izolovat je přes zimu.

Klíčem k úspěšnému množení je přezimování. Nově vysazené řízky dobře zavlažujte, dokud půda nezamrzne. V chladnějších oblastech zvažte jejich zakrytí vrstvou slámy nebo jiného izolačního materiálu, který je ochrání před extrémním chladem.

Na jaře sledujte, zda řízky vykazují známky nového růstu. Jakmile vyvinou listy a začnou růst, je to známka toho, že úspěšně zakořenily. Jakmile řízky zapustí silné kořeny a aktivně rostou, můžete je přesadit na trvalé místo v zahradě. O mladé rostliny rybízu se dále starejte stejně jako o dospělé keře, tedy pravidelně je zalévejte, hnojte a podle potřeby prořezávejte.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-295853-prave-ted-je-ten-spravny-cas-na-mnozeni-rybizu-pomoci-rizkovani, https://zahrada.firenews.video/zahrada/rychle-mnozeni-rybizu-vrstvenim-na-podzim/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)