Ne všechny čisticí prostředky jsou bezpečné pro psy. Na co si dát pozor

Úklid

Čisticí prostředky bychom měli vybírat s ohledem na to, kdo s námi v domácnosti žije. Pro psy, kočky nebo děti není vhodné používat produkty plné chemikálií. I když váš mazlíček neolizuje umytou podlahu, mohou se chemikálie dostat do jeho organismu vdechováním. Díky tomu, že budete pečlivě volit čisticí prostředky, můžete udělat něco navíc také pro životní prostředí. Některé z těchto prostředků byly zkoušeny na zvířatech, takže pokud chcete pomoci bojovat proti týrání zvířat, lze to udělat i takto.

Vzduch pro psy i lidi

Podle publikace US Environmental Protection Agency z roku 1992 je vzduch uvnitř našich domovů dvou až pětkrát více znečištěný, než vzduch venku! Z velké části za to mohou právě nevhodně zvolené čisticí prostředky. Ty mohou být příčinou více než padesáti procent vnitřního znečištění. To znamená, že jsme těmto nečistotám neustále vystaveni a vdechujeme je doma. Zvyšuje to riziko vzniku rakoviny u lidí.

Čištění

Foto: Pexels

Vliv na zdraví

Domácí zvířata včetně psů mají rychlejší metabolismus než lidé. V kombinaci s menšími plícemi to znamená, že jsou ohroženi více, než lidé. Psi absorbují tyto chemikálie rychleji a ve větším množství. Dostávají se do jejich krevního oběhu. Čisticí prostředky mohou způsobit rakovinu u psů – dokonce je nejčastější příčinou úmrtí souvisejících s onemocněním u psů starších dvou let. U nekastrovaných psů se nyní vyvíjejí nádory mléčné žlázy čtyřikrát rychleji než u žen. Rakovina prsu je spojována s chemikáliemi nacházejícími se v čisticích prostředcích.

Bezpečné čisticí prostředky pro psy

To všechno jsou důvody, proč bychom měli volit raději varianty, které jsou bezpečné. Díky tomu prospějeme nejenom zdraví svého psa, ale také vlastnímu zdraví. Naštěstí je ve většině obchodů dostupná minimálně jedna řada šetrných ekologických prostředků pro péči o domácnost. Dnes už nejsou o tolik nákladnější než běžné čisticí prostředky. A za snížení rizika nejrůznějších onemocnění to přece stojí.

Zdroje info:

https://dogtime.com/how-to/home-cleaning/8124-pet-safe-home-cleaning-products-dc2

https://www.dogtown.cz/2020/08/03/cistici-prostredky-pozor-na-nebezpeci/

https://cvm.missouri.edu/careful-use-of-cleaning-products-and-medications-around-pets/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!