Jak bezpečné je přinést si domů vánoční hvězdu s bílým povlakem na hlíně

Vánoční hvězda

Možná si také chcete na svátky pořídit nějakou tu sezónní květinu. A vánoční hvězdy (Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima), vánoční kaktus (Schlumbergera, starší název Zygocactus truncatus), bramboříky (Cyklamen) nebo kolopejky (Kalanchoe) bývají nejčastější volbou.

Ovšem podrobná prohlídka v obchodech nás leckdy naplní nejistotou. Listy, poupata, celkový vzhled – to vše se zdá v pořádku. Ale nemůže být ten bílý povlak na zemině, který se na nás dívá zpoza závoje celofánu, nějak nebezpečný?

Jak vlastně povlak vzniká

Má onen povlak vzhled bílých chomáčků nebo „hrbolků“ se sametově jemným povrchem? Pak jde o plíseň. V supermarketech a obdobných prodejních prostorách se jí velmi daří. Květiny tu totiž bývají často přelévány, navíc tu nemají ani optimální teplotní podmínky (střídání teplot) a rostliny vytržené z luxusního prostředí skleníků se teprve začínají adaptovat na nové podmínky a rozhodně nemají sílu na to bojovat s nejrůznějšími patogeny v okolí. A zárodky plísní se v zemině vyskytují zcela běžně – v takových podmínkách jen dostanou prostor.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koupit či nekoupit? Toť otázka

Všeobecně platí, že plíseň jako taková nijak nebezpečná není. Samozřejmě není-li jí moc. Své k tomu ovšem mají co říct alergici, astmatici nebo třeba malé děti. Pokud máte tedy o bezpečnost své domácnosti obavy, ale přece jen byste si nějakou tu zelenou krasavici domů rádi pořídili, zakročte proti plísni hned po příchodu domů.

Nejlepší bude odebrat několik centimetrů zeminy a nahradit ji čerstvou. Rostliny, které to snesou, pak přeneste do tepla a na světlo a omezte zálivku. Nejlepší je nechat květináč zcela vyschnout, ovšem to je možné málokdy. Pokud se plíseň objeví znovu, budete muset nejspíš rostlinu kompletně přesadit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)