Pažitka

Pěstování pažitky v plastové láhvi

Pokud chcete pěstovat pažitku, nepotřebujete k tomu květináč ani speciální zeminu. Vystačíte si s plastovou láhví od sodovky a nějakým materiálem, který udrží vlhkost. Pak už jen stačí připravit si cibulky pažitky a začít pěstovat. Tento způsob je poměrně jednoduchý a navíc je také rychlý a snadný. Pokud tedy ve svém domě najdete dvoulitrovou láhev, můžete s pěstováním pažitky začít právě teď!

Plastová láhev

Je vhodné, aby plastová láhev byla co největší. Minimálně by se mělo jednat o dvoulitrovou láhev, některé firmy ale poskytují i láhve větších objemů. Ty jsou také vhodné. Pěstování v plastové láhvi je skvělým způsobem, jak zužitkovat to, co běžně vyhazujeme. Stačí láhev rozpůlit tak, abychom měli horní část a dolní část. Dolní část vyplníme něčím, co bude dobře udržovat vlhkost. Může jít o toaletní papír, noviny, piliny, látky nebo cokoli jiného. Tímto plnivem naplníme láhev až téměř po okraj.

Pažitka

Pažitka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příprava cibulek

Pro urychlení růstu cibulek je vhodné je po dobu 48 hodin namáčet v teplé vodě. Vodu měňte vždy ráno a večer. Vaše cibulky by pak měly vyrůst až o deset dní rychleji! Po namáčení je osušte papírovým ručníkem a naskládejte do láhve na zvolené plnivo, které jste zalili 100 ml vody. Uzavřete horní částí láhve a postavte na okenní parapet. Nyní už si pažitky nemusíte všímat. Jen občas zkontrolujte množství vlhkosti.

Sklízení pažitky

Za patnáct až dvacet dnů můžete vidět cibulky růst. Jakmile dosáhnout výšky od 15 do 20 cm, můžete je začít sklízet tak, jak jste zvyklý. Odklopte horní část láhve a odřežte svou pažitku.

Obdobný způsob pěstování

Pažitku můžete pěstovat také v plastovém sáčku nebo igelitové tašce. Položte ji na pevnou podložku (například misku, kterou používáte pod velký květináč) a dno tašky naplňte vhodným plnivem. Může se jednat o stejné látky, jako při pěstování v plastové lahvi. Poté naskládejte jednu cibulku vedle druhé. Jejich množství je závislé na tom, jak velký váš sáček je. Zalijte a sáček uzavřete. Poté už můžete jen sledovat, jak pažitka roste. Sáček otevřete až v případě, že se pažitka již bude dotýkat horní části a nebude mít prostor pro růst.

Pažitka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

5 komentářů

 1. Milan Odpovědět

  Dobrý den. Četl jsem váš článek a zaujala mně tato část věty: „…abychom měli spodní část a dolní část.“ Možná jsem blbec, ale jaký je rozdíl mezi spodní a dolní částí??? Přeji pěkný den.

 2. Wild Odpovědět

  I já přeji hezký den.
  Cibulky pažitky vyživujete starým papírem, případně hadrem? Jak dlouho Vám to v té PET láhvi na okně, ve vší úctě, vydrží? Celou zimu?
  Původně jsem si myslel, že bych to vyzkoušel. Ale kořenáč s hlínou je, říkejte si co chcete, xnásobně lepší řešení.
  Ať se Vám pokusy i nadále daří. Nic ve zlém.
  Ivan W.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *