Jak a kdy rýt zahradu

Rytí záhonu patří mezi zcela nezbytné záležitosti, bez kterých se pravděpodobně ani na vaší zahradě neobejdete. Pokud momentálně s pěstováním nejrůznějších plodin začínáte, vyplatí se osvojit si teorii rytí, která vám logicky pomůže k dosažení mnohem lepších výsledků v pěstování ovoce či zeleniny na vaší zahradě. Pokusme se tedy přesně popsat nejen techniku této činnosti, ale také doporučme dobu, kdy je zapotřebí s rytím začít.

Správné nářadí a výběr rýče

Základem kvalitního rytí je správná technika. Než začnete, měli byste jednak odplevelit kompletně celý záhon a jednak vybrat správní nářadí. Doporučujeme rýč Fiskars, který svou pevností, ergonomickým tvarem dalšími přednostmi umožní práci s minimální námahou a maximální efektivitou. Nebojte se investovat, jelikož klasické standardní rýče mající dřevěnou rukojeť, mnohdy mohou nejen díky nešikovnosti přijít k úhoně.

Správná technika pro podzimní rytí

Velmi důležitá je i správná technika. V první řadě musí vytvořit jeden první řádek, a to vyrytím menší části zeminy. Stačí maximálně 10 cm zeminy, kterou pak následně rozprostřete po celém záhoně. Když máte první řádek hotový, stačí začít další, který by měl být maximálně přibližně 20 cm zeminy na rýč. Do brázdy budete zarývat připravený materiál, respektive hnojivo, které vám pomůže vytvořit mnohem lepší živnou půdu pro plodiny, jež na záhonu mají růst.

Jaké je to pravé hnojení

Do rýh se standardně zarývá klasická chlévská mrva. Vždy tomu tak být ale nemusí. Například při pěstování česneku nebo cibule se tento postup nedoporučuje. Výbornou volbou je také drobný mulč představovaný krátkou trávou, již posečete na zahradě. Výborné jsou i holubince, jež jsou suché a zarývají se pohodlně. Zapomenout nelze ani na kompost, který umí taktéž přinést dostatečné množství živin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.