Jak a čím krmit slepice v zimě, aby nesly (skoro) jako v létě

Slepice

Jak a čím krmit slepice v zimě, aby nesly (skoro) jako v létě. Jste-li vlastníky kura domácího čili slepice případně celého hejna slepic včetně kohouta, řešíte nejspíš otázku jak a čím v zimě slepice krmit. Ideálně tak, aby slepice snášely stejně nebo alespoň trochu vajíčka i v chladném zimním období.

Zima je obecně pro zvířátka náročnější dobou pro shánění potravy a nejinak je tomu i u slepic. Zvláště těch, které jsou jinak od jara do podzimu celodenně zvyklé pobývat venku a kromě pohybu si zpestřovat jídelníček brouky, semínky a tím co najdou v trávě.

Pitný režim slepic

Slepice, stejně jako většina ostatních zvířat, potřebují zdroj čisté a nezávadné vody. V zimě je navíc dalším problémem její tekutost. Jinými slovy nesmí zamrznout.

  • Máte v podstatě dvě možnosti. Jedna znamená měnit třikrát denně slepičkám čistou vodu a kontrolovat, zda-li není zamrzlá.
  • Druhou možností je pořízení vyhřívané podložky, která zajistí, že voda jen tak nezamrzne.
  • Každopádně musíte slepicím zajistit přístup k čisté vodě během celého dne.

Přirozená potrava a teplý kurník

Nejlepší strava pro slepici je ta přirozená, kterou najdou venku na zelené trávě. Což je v zimě úkol celkem obtížný, nicméně nikoliv nesplnitelný.

Výběh pro slepičky můžete mít zastřešený, čímž i v zimě můžete slepičky vypustit ven. Přirozeně nesmí být velký mráz. Nebo můžete slepičkám sníh odházet a odkrýt trávu, aby se mohly projít a „pozobat“. Pokud je však venku zima, déšť nebo sníh a slepicím se ven nechce, nenuťte je.

Mějte na paměti, že se slepice potřebují vrátit do kurníku bez problémů. Ideální je mít kurník zateplený a teplota by v něm neměla klesnout pod 5 °C. Kratší dny a tím i méně světla sníží produkci vajec. Světelný den můžete slepicím prodloužit umělým rozsvěcováním.

Foto: Pixabay

Co přidat slepicím v zimě do stravy

V zimě je vhodné přidávat slepicím do jídelníčku živiny, vitamíny a minerály, které jinak přijímají od jara do podzimu přirozeně během pobytu venku.

Co tedy můžete nachytat slepicím:

  1. Kukuřičná zrna – pozor nepřežeňte množství, jinak se vám může stát, že slepice nezdravě ztuční

  2. Ovesná kaše – pokud nemáte kukuřici, můžete ji nahradit uvařenou ovesnou kaší

  3. Krmnou řepu nebo vařené brambory

  4. Drcené kosti se zbytky masa – kosti rozdrťte ideálně na prášek nebo velmi jemně

  5. Jádřince z jablek, zeleninovou nať, slupky nebo staré namočené pečivo

  6. Vařenou rýži nebo těstoviny

  7. Vaječné skořápky

Pokud v létě nasušíte na zimu slepicím kopřivy, dodáte jim vlákninu, vitamíny, bílkoviny a minerály. Slepice navíc sušené kopřivy milují. Také jim můžete přilepšit slunečnicovými semínky, šrotem smíchaným s mletými luštěninami či mrkví.

Co slepicím rozhodně nedávat

Je dobré nejen vědět co slepicím dávat v zimě do jídelníčku, ale také se obeznámit s tím, co jíst nesmějí, pokud je chcete udržet živé, zdravé a v kondici.

Mezi zakázané věci patří například:

  • Avokádo

  • Rebarbora

  • Citrusové slupky

  • Cibule a pór

  • Nezralá rajčata a lilky

  • Syrové nebo zelené brambory

  • Chemicky ošetřená zeleň

  • Solené pečivo či jiné solené pochutiny

  • Nevařené fazole a rýže nebo nakládané okurky

  • Sladkosti a čokoláda

Také není vhodné dávat slepicím zbytky našich pokrmů, smažené, výrazně kořeněné či solené lidské jídlo.

Pokud se budete o slepice v zimě dobře starat, můžete mít čerstvá domácí vajíčka i v tomto období, kdy bývá produkce vajec výrazně nižší než v slunných letních měsících.

Zdroje: https://www.kurnikar.cz/blog/2198-chov-slepic-v-zime.htmlhttps://www.ireceptar.cz/zvirata/zimni-krmeni-slepic-30000308.htmlhttps://www.ireceptar.cz/zvirata/cim-krmit-slepice-v-zime.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)