Bohatě kvetoucí lobelka: Pro úspěšný výsev a klíčení je třeba optimální teplota, světlo a rosení

lobelka

Přestože panuje stále venku zima a jaro se zdá ještě hodně daleko, můžete však začít s výsevem. Pro ten je nejvhodnější čas. Zejména se týká letniček mající dlouhou dobu klíčení. Mezi takové právě patří kvetoucí lobelka. Předpěstování není složité, ale má svá pravidla. Jak při výsevu postupovat?

Lobelka pocházející z Afriky se u nás pěstuje jako letnička. Kvete modře, fialově či bíle. Na jednom stonku rozkvétá značné množství drobných květů. Největší oblibě se těší modře kvetoucí odrůdy, které se pěstují jako malé kompaktní keříky dorůstající do výšky maximálně okolo 15 cm. Některé převislé druhy jsou ideální do závěsných truhlíků. A právě nyní v lednu můžete začít s výsevem semínek.

Postup při výsevu lobelky

Osivo se vysévá od ledna do začátku března. Semínka jsou velmi drobná, proto se nezasypávají. Zároveň díky jemnosti je výsev o to trochu náročnější. Je třeba semínka rozhazovat tak, aby substrát byl pokryt co možná nejvíce rovnoměrně. Zkušení pěstitelé to zvládnou už rovnou ze sáčku. Pokud jste začátečník, je lepší, když si vždy vezmete pár semínek mezi prsty. Rovněž pozor na zálivku, ideální je rosení. Klíčení uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový skleník či překrytí fólií.

Časný zimní výsev je vhodné přisvítit zářivkou s denním spektrem. Jakmile pak už začne přibývat více denního světa, je vhodné umístění u okna. Ideální je orientace na jihovýchod nebo jihozápad. Pro klíčení je vhodná pokojová teplota, která by měla být minimálně 20 °C. Povrch substrátu je třeba udržovat permanentně mírně vlhký, a to nejlépe rosením. Rozhodně se vyhněte prudkému zalévání, které by mohlo malé rostlinky nenávratně poškodit.

letnička

Foto: Pixabay

Nezbytné přesazování

Rostlinky se přesazují hned 2x. V průběhu března se poprvé přepichují cca po 5 kusech do truhlíku. Podruhé pak jednotlivé sazeničky se sází do květináčů nebo sadbovačů. Na venkovní stanoviště je lze umístit až v polovině května. Po odkvětu je možné lobelky seříznout, po krátké době pak znovu rozkvetou. Velmi působivé jsou v kombinaci s ostatními letničkami.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay