I zamiokulkas umí vykvést – jak toho docílit?

Zamiokulkas

O zamiokulkasu toho bylo psáno již tolik, ale o tom, že může i vykvést, se příliš nemluví. To je jistě škoda. Možná je to proto, protože jeho květy jsou vzácné a rostlina potřebuje opravdu správnou péči, aby se jeho květenství objevilo. I když se považuje za společníka, který není nikterak náročný na péči, k tomu, aby kvetl, bude potřebovat trochu pozornosti. Ještě jedna zajímavost. Věděli jste, že květ zamiokulkasu svému majiteli údajně přináší štěstí a přilepšení po finanční stránce?

Půvabný zamiokulkas a péče o něj

Tato rostlina je opravdu krásná a myslíme si, že je mnoho pěstitelů, kteří ji obdivují stejně jako my. Patří k sukulentním bezúdržbovým interiérovým rostlinám, které jen tak nezničíte. Má pevné, jasně zelené a lesklé listy, které umí zvýšit estetickou hodnotu místnosti, kde je umístěn. Navíc přispívá k lepší kvalitě ovzduší. Co byste však měli hlídat, tak jsou domácí mazlíčci, pro které pozření zamiokulkasu může skončit otravou. Ovšem ve feng šuej má zamiokulkas speciální a významné postavení.

Zamiokulkas
Foto: Pixabay

Nyní už ale zpět k jeho péči. Ačkoli je zamiokulkas považován za sukulent, nepotřebuje moc přímého světla, ale raději světlo rozptýlené. A pokud by ho měl nedostatek, poznáte to tak, že se za ním začne vytahovat. A pokud jej umístíte příliš blízko slunečním paprskům, opřete jej o sklo, na listech rostliny se objeví skvrny. Pokud jej zapomenete zalít, odpustí vám, ale nedopouštějte se tohoto činu pravidelně. Substrát udržujte vlhký, ale ne mokrý. Určitě je dobré na dno květináče nasypat jemný štěrk či písek, aby byla zemina lépe propustná. Zálivku mu poskytněte tak jednou za týden a přes zimu méně. Hnojení mu poskytněte jednou za tři měsíce, vyšší četnost u správného růstu není důležitá. 

Co udělat pro to, aby zamiokulkas vykvetl

Zamiokulkas je oblíbený především pro své listy, které jsou opravdu překrásné a pokud se rostlině daří, mohou být chloubou prostoru. Dokonce jej lze aji rozmnožit, a to pomocí listů či ze semen. Avšak získat semena není zrovna jednoduché. K tomuto kroku budete potřebovat květ. Aby vám vykvetl, zkuste následující postup.

Ze všeho nejdříve rostlinu umístěte na správné místo. Mnoho pěstitelů zamiokulkasu doporučuje, aby se umístil na východní parapet, jiní zase na jižní parapet. Za nás jednoznačně jih s rozptýleným světlem – a pozor na přímé paprsky. Abyste se jim vyhnuli, můžete jej umístit za záclonu. Teplota by měla být od 16 – 18 °C přes zimu, a v létě maximálně 30 °C. Stále ale pozor na přímé paprsky. Během letních měsíců více větrejte a v zimě pozor na chlad při větrání. Rostlinu neroste, ale postavte vedle ní misku s vodou. 

Pivo
Foto: Pixabay

Také pravidelně utírejte lístky jemným hadříkem, abyste je zbavili prachu. Co se týče květináče, zamiokulkas by měl mít o dva centimetry větší květináč než je jeho kořenový bal. Staré rostliny, například deset a více let, je jistě dobré zmladit. A poslední krok, který potěší všechny pivaře – dopřejte rostlině pivní hnojivo. To samozřejmě nechejte nejdříve zvětrat a poté zřeďte vodu a pivo v poměru 1:4. Jednou za 14 dní bude stačit.       

Zdroj: https://gardenforindoor.com/make-zz-plant-to-flower/, https://plantscraze.com/zz-plant-flower/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)