I pes může trpět chřipkou: Jak nemoc poznat a léčit?

Nemocný pes

Podzim je v mnoha ohledech specifický. Ošidným se stává především z pohledu zdraví, a to nejen toho našeho lidského. Různými nemocemi mohou trpět i zvířata. Typická je chřipka. Ta může vašeho mazlíka dokonale potrápit, a tak se vyplatí nemoc nepodcenit. Chřipka není u zvířat životu nebezpečná, nicméně dostat se může až k nepříjemným komplikacím třeba v podobě zápalu plic. Co na psí chřipku říkají odborníci, jak se přenáší a jak ji léčit? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Když má váš pes psincový nebo kotcový kašel

Ano, přesně těmito názvy je psí chřipka označována. Ostatně zajímavě se o ní vyjadřuje MVDr. Daniela Králová. Ta konkrétně říká: „Psí chřipka, nebo-li parainfluenza, lidově také kotcový, nebo psincový kašel, je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky, jako chřipka u nás u lidí, také nás obvykle trápí ve stejném období a lehce se přenáší kapénkovou infekcí. Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení.“

Pes krmivoFoto: Pixabay

Kdy může psí chřipka přejít v zápal plic?

Hlavně u štěňat a mladších psů, případně také u starších jedinců a u těch, již jsou chronicky nemocní.Optimální prevencí psincového kašle je očkování. Pokud už pes onemocní, je třeba jít k veterináři a izolovat ho od ostatních. Jinak na člověka se psí chřipka nepřenáší a naopak také ne. Ostatně i vy, když máte chřipku, nechodíte mezi ostatní lidi, abyste je nakazili.

Majitelé se domnívají, že se pes dáví

Není tomu tak ač suchý kašel dávení možná nápadně připomíná. Majitelé mají pocit, jako by pejskovi něco utkvělo v krku a on to nemohl dostat ven. Jinak ale psí chřipku také doprovází malátnost pejska, ospalost a v neposlední řadě nebude chtít nic jíst. Zapomenout nelze ani na některé další příznaky, jimiž jsou třeba zápach z tlamy nebo výtok z nosu.

Důležitý je klid a dostatek vitamínu C

Nemocný pes potřebuje dostatek odpočinku. Choďte s ním méně ven a navštivte veterináře v případě, že se jeho stav zhorší. Jinak je vynikající vitamín C podávaný ve speciálních sirupech a také třeba heřmánek. Ten mu můžete vložit do pelíšku. Výborné jsou i léky na zklidnění kašle.

Pes v posteliFoto: Pixabay

V hlavní roli je imunita psa

Jednoznačně. Právě tu je třeba budovat. Jak získat správnou imunitu? „Tu pejsek získá také ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je plna kvalitních surovin. Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech a tím i celkovou imunitu psa. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky potravy jako je třeba lněný olej pro psy. V rámci nejen prevence proti nachlazení, ale i celkovému zdraví, pejska také nepřekrmujte, protože jedinci, kteří mají kila navíc mají i horší obranyschopnost“, upřesňuje odborník na psí výživu a imunitu Jiří Švihálek.

Zdroje info:vaschovatel.cz, pethome.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.