Když africké fialky odmítají kvést, musíte jim trochu pomoci – pomohou nůžky i nakopávací hnojivo

Africké fialky

Africké fialky patří mezi opravdu oblíbené pokojové rostliny. A není divu, když jsou dostupné v mnoha barvách a druzích. Květy mohou být jednoduché, plné i poloplné, různé roztřepené, kudrnaté apod.

Tyto nádherné pokojové rostliny jsou oblíbené i kvůli tomu, že dokážou kvést opravdu kdykoli a kdekoli. Přesto však se i na domácích parapetech najdou výjimky, které zatvrzele kvést odmítají. A pokud přece jenom kvetou, pak jen málo a nevýrazně. Důvodů může být hned několik. Pokud však vyloučíte špatné pěstební podmínky, budete se muset spolehnout na osvědčené metody, které fialky ke kvetení opět přivedou.

Africká fialka

Foto: Pixabay

Pohnojte fialky citronovou šťávou

Pokud vaše oblíbená hnojiva nepomáhají, můžete zkusit něco jiného. Vezměte jednu lžíci citronové šťávy, nařeďte ji v jednom litru vody a máte hotovou zálivku, která opět dovede fialky ke květu. Na jednu rostlinu použijte 200 až 300 ml a vždy ji aplikujte na vlhkou půdu, aby nemohlo dojít k popálení kořenů. Opakovat hnojení stačí každý druhý týden. Pokračujte, odkud vaše fialka opět nerozkvete.

Zbavte fialku přebytečných listů

Někdy však ani tato léčebná kůra nemusí pomoci. Problémem pak bude nejspíš stáří vaší fialky. Ty staré mají zkrátka příliš mnoho listů a nestíhají je vyživit, natož aby ještě stíhaly nasazovat na květy. Řešení je proto prosté – fialku přebytečných listů zbavte. Vyberte ty největší, rostoucí po obvodu rostliny (u růžicových) nebo zkrátka ty, které jsou největší. Nikdy byste však neměli odebrat více než jednu třetinu, jinak byste mohli rostlinu příliš oslabit, takže by nekvetla o to déle.

Listy oddělujte ostrým nožem a co nejníže u země. Nůž by měl být desinfikovaný. A pokud ošetřujete více rostlin, vydesinfikujte ho vždy před tím, než se pustíte do dalšího exempláře. Zabráníte tak nechtěnému přenosu některých nemocí.

Zdroj: https://chalupari-zahradkari.cz/pokojove-rostliny/proc-africke-fialky-nekvetou-duvody/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/africka-fialka-nekvete-30000305.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)