Hodí se bezobilná krmiva pro všechny psy?

Obiloviny nikdy nebyly běžnou součástí přirozené psí stravy. Do jejich jídelníčku se dostaly jen ve formě přednatráveného obsahu býložravých zvířat, což jim zajistilo dostatek potřebné vlákniny pro bezchybný chod zažívání. Kvalitních bílkovin je v nich totiž pomálu. Obiloviny v běžném stavu jsou pro psy navíc hůře stravitelné, protože jejich sliny neobsahují dostatek štěpného enzymu – amylázy.

Pes je masožravec, ale vlákninu a sacharidy potřebuje

Hlavní složkou psí potravy je odjakživa maso, přesto je čas od času možné spatřit psovité šelmy okusující vybrané druhy trav, bylin, ale i ovoce a zeleniny. Dodávají jim totiž některé nezbytné živiny, které maso neobsahuje v dostatečném množství. Viděli jste ale někdy psa drtit mezi zuby obilný klas?

Bezobilná krmiva sázejí na jiné zdroje lehce stravitelných sacharidů a vlákniny, mezi které patří například, sladké i obyčejné brambory nebo hrášek. Bezobilná krmiva se také označují jako hypoalergenním krmiva pro psy, protože svým konzumentům nezpůsobují zažívací potíže a hodí se i pro psy s problémy se zažíváním, štěňata nebo psí seniory.

Výjimky existují, ale není jich moc

Jejich dlouhodobé zkrmování nemá žádné nežádoucí účinky a je doporučeno všem psům bez ohledu na věk, pohlaví, stáří nebo množství fyzické aktivity. Krmiva s obilovinami jsou primárně vhodná jen pro psy trpící podvýživou, u kterých je rychlé nabrání váhy žádoucí (tedy za předpokladu, že netrpí alergickými reakcemi po jejich pozření). Všichni ostatní psi budou spokojenější, pokud jim dopřejete bezobilné krmení.

Vždyť jsou to přece od přírody masožravci, na to nezapomínejte. A několik tisíc let společného života s člověkem na tom rozhodně příliš nezměnilo. Až budete příště vybírat krmivo pro svého mazlíčka, vzpomeňte si na ten kus vlka, který v něm stále spí. A nakrmte ho – poděkuje vám.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)