Pokojový cypřišek místo vánočního stromku

O Vánocích bývají k dostání na každém kroku – půvabné, svěže zelené stromky v malých květináčích, pokrytých umělým sněhem nebo jinou dekorací. Prodejci se je snaží prezentovat jako levnou a nenáročnou alternativu vánočního stromku nebo prostě jako trvanlivou pokojovou dekoraci.

Ale mají pravdu? Bohužel není odpověď tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Pojďme se teď na jednotlivé aspekty pěstování pokojových cypřišků podívat podrobněji.

Cypřišek – rodák z Kalifornie

Asi není třeba zdůrazňovat, že je vždy nejlepší kupovat cypřišky „čisté“, tzn. bez pochybných ozdob v podobě umělého sněhu nebo lepených dekorací. Koneckonců cypřišek potřebuje sluníčko (i když to úplně přímé mu nesvědčí) a jakékoliv ozdoby využitelnost slunečních paprsků snižují.

Foto: Pixabay

Delší výdrž než stromek v květináči

Zatímco živé vánoční stromky (jedličky, borovičky atd.), které chceme na jaře vysadit do zahrádky, by neměly v teplotě obývacího pokoje zůstat déle než týden, cypřišku nevadí ani trojnásobná doba. Jinak má však rád teploty spíše chladnější – okolo 15 °C a v době zimního klidu pak dokonce 7 °C (zhruba od ledna až do března).

Bude sice prospívat i při vyšších teplotách, ale nebude to ono. Okraje větviček mohou zasychat, stromek se bude špatně košatit apod. Potřebuje také mírnou zálivku a pravidelné přihnojování přípravky pro jehličnany (mimo období zimování 1x za měsíc). Ovšem pozor, rád nemá ani přeschnutí.

Nůžky brát do rukou vůbec nemusíte

Nádherně voní a zavděčí se vám i jinak, pokud se totiž spokojíte s jeho přírodním tvarem, obejde se zcela bez tvarování. Na druhou stranu rád přijme jakýkoli tvar, který mu dáte – stane se třeba koulí na tenkém kmínku nebo větrem rozervanou bonsají. Omezen je pouze vaší fantazií a chutí experimentovat.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)