Hnojivo, které už máte doma a ani o něm nevíte

Vajíčko

Hnojení domácími prostředky může přinést stejné účinky jako použití hnojiv komerčních. Navíc se může jednat o mnohem levnější alternativu, která je navíc šetrnější k životnímu prostředí i našemu zdraví. Jaké potraviny je možné za tímto účelem využívat?

Čajový sáček

Nejprve si vypijte svůj čaj a poté jeho sáček můžete využít ve prospěch svých rostlin. Nejlépe funguje zelený nebo černý čaj, využít ale můžete v podstatě všechny druhy. Stačí, když vnitřek sáčku zakopete do půdy ke svým rostlinám a zalijete. Avšak pozor – pokud to s množstvím přeženete, můžete mít problémy s muškami.

Čajový sáček

Foto: Pixabay

Vaječné skořápky

Nejlepším způsobem, jak vaječné skořápky použít, je nechat je vysušit a poté rozemlet nebo rozdrtit na prach. Tímto prachem pak posypte povrch půdy v květináči. Nebo prášek smíchejte s vodou (jedna lžička skořápek na jeden litr vody) a touto směsí své rostliny zalévejte.

Dřevěný popel

Můžete jej použít pro zahradní i pokojové rostliny, navíc se nemusíte obávat žádných mušek. Dřevěný popel se hodí jako prevence před mnoha chorobami rostlin. Zalijte velkou lžíci popela s horkou vodou a občas promíchejte. Nechte ustát asi jeden týden a i v průběhu tohoto týdne občas směs promíchejte. Tímto roztokem zalévejte rostliny jednou za deset dní.

Jód

Jód tradičně používáme na rány, ale pomoci mohou také s pelargoniemi. Pomůže jim vytvářet bohaté květenství. Jednu kapku jódu smíchejte s jedním litrem vody. 50 ml této směsi použijte do jednoho květináče. S jódem bychom to neměli přehánět, protože by mohl spálit kořeny rostliny.

Skořápky vlašských ořechů

Skořápky těchto ořechů bychom nejspíše vyhodili. Pokud je rozdrtíme nadrobno, můžeme získat domácí hnojivo pro pokojové i zahradní rostliny. Skořápky ze tří ořechů zalijte litrem horké vody a necháme den odstát. Druhý den můžeme použít k zalévání pokojových rostlin.

Jablka

Pokud máte velkou úrodu jablek, můžete je použít jako hnojivo. Jeden kilogram nakrájených jablech zalijte pěti litry vody a po dobu dvou dnů nechte odstát. Tímto nálevem pak zalévejte rostliny, miluje jej zejména vánoční kaktus nebo kaktus hatiora.

Brambory

Voda po uvaření brambor (pokud je nesolená) může posloužit jako zálivka pokojových rostlin. Před použitím je dobré bramborový vývar naředit dalším množstvím vody.

Želatina

Želatina je tak trochu kontroverzním domácím hnojivem. Jednu lžíci zalijte litrem horké vody a pořádně promíchejte. Po vychlazení přimíchejte ještě jeden litr vody. Touto směsí můžete zalévat všechny rostliny, které mají zelené listy, jako je zelenec, tchýnin jazyk nebo třeba fíkus. Avšak pozor, s množstvím to rozhodně nepřehánějte. Tato zálivka by se měla opakovat pouze jednou za čtvrtletí.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/05/22/podkormki-dlya-komnatnyh-rastenij-svoimi-rukami-kak-i-iz-chego-sdelat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!