Jak se zbavit mravenců na stromech

Mravenci

Máte stromy plné mravenců? Pak se jistě také setkáváte s pokroucenými listy a spoustou mšic. Nic příjemného. Člověk by se nejraději mšic i mravenců co nejrychleji zbavil. Přirození predátoři typu slunéčka sedmitečného proti mravenčí přesile často selhávají. Postarat se proto musí pěstitelé. Použít se dají nejrůznější chemické prostředky, nicméně jde to i přirozenou cestou. My se na některé známé i méně známé metody zahrádkářů podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Alternativ je poměrně hodně. Některé fungují perfektně, jiné méně.  

Bylinky účinkují jen někdy

Mravence je možné odehnat i ekologicky. Většina alternativ ale není příliš účinná, často vydrží jen krátký čas. Mnohdy se prostě dají do pytlíku nějaké aromatické bylinky a pytlík se omotá okolo kmenu stromu. Mezi typické bylinky, které mravenci nemusí, se ředí zejména:

  • šalvěj,
  • máta,
  • skořice,
  • levandule,
  • pelyněk,
  • hřebíček
  • a jiné.

Samotný pytlíček s kořením je zapotřebí v pravidelných intervalech měnit.

Punčocha na stromě

Punčocha namočená v oleji na stromě: Foto Radek Štěpán

Olej okolo kmene 

Ne, určitě nelijte olej přímo na samotný kmen. Vše se řeší tak, že namočíte silonovou ponožku do oleje a následně ji omotáte okolo kmene. Pro mravence by se mělo jednat o složitě překonatelnou bariéru. Časem se přes ni ale také dostanou.

Mšice na stroměMšice na stromě, zkroucené listy: Foto Radek Štěpán

Mulčování mátových listů

Máta v podstatě roste jako plevel a není problém používat její listy právě okolo kmenů stromů. Stejně tak tady mátu můžete vysadit a čas od času posekat. Mravencům se to líbit také nebude.   

Zubní pasta, kávová sedlina a další tipy

Stará zubní pasta natřená na kmen mravencům vonět nebude. Podobně je možné využít i starší voňavku nebo kávovou sedlinu. Ta si najde své místo v zemině okolo kmenů stromů.

Lep na stromy

Lepidlo na stromy: Foto Radek Štěpán

Lepové pásy a lepidla

Vyzkoušeli jsme mimo jiné také lepové pásy. Hodí se ale spíše na malé stromky. Ty velké už neobepnou. Pásy přežily i několik dešťů. Mnohem účinnější bylo lepidlo na kmen stromu. Sehnat se dá i ve spreji, což je určitě vhodnější varianta. Nejste tolik zalepení při manipulaci s ním. Lepidlo ale není zrovna dvakrát šetrné k samotným kmenům stromů.

Zdroje info: vysnenazahrada.cz, ireceptar.cz

Mravenci na stromě: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.