Hledáte odolné trvalky? Máme pro vás nevšední tipy

 

Třapatky, perovskie nebo třeba monardy asi nikoho v zahrádkách nepřekvapí. Ovšem na našem trhu existuje řada dalších druhů, které se výše zmíněným oblíbencům co do vlastností více než vyrovnají.

Skvělým příkladem je Lithospermum alias kamejka. Představíme vám i bělozářky (Antherisum) a nezapomeneme ani na mydlici (Saponaria). Překvapí vás, jak může být vše zahrada pestrá!

Bělozářka – aneb co nám to tady babička nechala?

Pokud narazíme v zahradě na tyhle zvláštní krásky, pak nejspíše tam, kde nový majitel citlivě navázal na hospodaření svých předchůdců. Ještě před pár desítkami let byly bělozářky docela běžné, pak se však ze zahradnického povědomí začaly vytrácet. Pokud jste někdy viděli květ pokojového zelence, pak vám je tyhle jistě připomenou. Nesou se však na vysokých stoncích. Necháte-li bělozářku růst, rychle utvoří velké trsy. A ke své spokojenosti potřebuje jen sušší a slunné stanoviště.

Náš tip: S bělozářkami se někdy můžete setkat i ve volné přírodě. Jsou ovšem chráněné, takže na jejich přenesení do zahrádky rychle zapomeňte.

Mydlice nepatří jen do bylinkových herbářů

Určitě znáte mydlici lékařskou, kterou naši předkové používali k osobní očistě i do nejrůznějších léčivých bylinkových směsí. Do zahrádek se však mnohem lépe hodí mydlice bazalkovitá (Saponaria ocymoides). Uplatní se jako skalnička nebo obrysová rostlina na trvalkových záhonech. Dopřejte jí slunce spolu s propustnou štěrkovitou půdou a bude v sedmém nebi. Potěší vás bílým nebo růžovými květy – podle odrůdy.

Kamejky pro stinná místa

I když září do dálky svou sytě fialovou barvou, jsou jejich květy poměrně malé. Na druhou stranu vám vykvetou i ve stínu, takže byste na kamejky ( Lithospermum) určitě neměli zapomínat. Vykvétá už dubnu a vyhovují jí spíše přísušky. Za pár let dokáže vytvořit nádherný souvislý porost.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)