Záchrana černých banánů: Nic složitého

Banány

Znáte to, necháte doma v košíku banány a můžete si být jistí, že během několika dní začnou postupně černat. Nejprve se objeví černé skvrny a postupně začnou banány černat kompletně. Z pohledu chuti se pochopitelně také značně změní, moučnatí a neskutečně sládnou. Když je necháte ještě delší dobu, nebudou dokonce ani poživatelné. Alternativ k efektivnímu uchování banánů je vcelku hodně. My se na některé podíváme podrobněji s tím, že se hlavně zaměříme na to, jak černé banány zregenerovat.

Uchování banánů je celkem věda

Je jasné, že při pokojové teplotě budou banány postupně černat a jejich kvalita rapidně klesá. Oddálení takovéto destrukce plodů je možné díky zabalení místa, které spojuje jednotlivé banány do igelitu, respektive stretch fólie. Vydrží poté o něco déle. Rozhodně zapomeňte na skladování banánů v ledničce. Sice vydrží déle, nicméně ztrácí svou typickou chuť i vůni. Ideální je zakoupit ještě zelené banány, jež budou postupně dozrávat.

Banány

Foto: Radek Štěpán

Igelitový sáček a jasmínová rýže

Optimální je vzít černé banány a vložit je do igelitového sáčku s rýží. My jsme použili jasmínovou, ale měla by fungovat prakticky jakákoli. V sáčku by měly banány vydržet zhruba jednu hodinu. Po této době je vyjmete ven a necháte chvilku na vzduchu. Není třeba nijak dlouhou dobu, bohatě skutečně postačí pár minut.

Banán

Foto: Radek Štěpán

Čarovný fén

Když už jsou banány z rýžové lázně venku, stačí jen vytáhnout fén. Začnete na ně foukat vzduch a uvidíte, jak se vám budou proměňovat přímo před očima. Vzduch ale musí být studený, nikoli horký. Banány budou opět vypadat, jako by byly úplně čerstvé. Žádnou velkou námahu přitom nebudete muset vyvíjet, což pro vás bude ideální. Při současných cenách banánů se takováto jednoduché a levná renovace rozhodně vyplatí. Určitě ji zvládnete také, nic složitého na tom není! Alespoň podle zahraničních serverů a youtube. My jsme postup vyzkoušeli a výsledek byl tak nějak poloviční, hodně diskutabilní.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.