Hledáte nevšední krásu? Pozvěte si na zahradu vistárii – má to však svá ale

Vistárie

Toužíte oživit fasádu domu? Vyzkoušejte vistárii. Je velmi populární, skvěle roste a dobře vypadá! Vistárie je totiž doslova záchranou všech smutných fasád, ozdobou nových zdí a hodí se i na pergolu. Kombinovat ji můžete s jarním bílým nebo růžovým plamínkem nebo s čilimníkem. Barva květů vistárie závisí na odrůdě, může procházet od bílé přes růžové odstíny až po bramboříkově růžovou.

Ale neztrácí přitažlivost ani po odkvětu. Naopak, její mladé jasně zelené listí půvabně zastiňuje besídky a pergoly. Později v létě čínské vistárie podruhé rozkvetou, i když poněkud méně nápadně. A jsou krásné i na podzim, kdy se zbarví dozlatova.

Udržte vistárie ve formě

Během růstu se větve rozrůstají všemi směry a omotají se kolem všeho, co jim přijde do cesty. Je třeba je pravidelně řezat a také udržet optimální proporce, aby stále vydatně kvetly. Jiným řešením je vysadit vistárii jako solitéru do trávníku, nebo ji pěstovat v nádobě.

Je třeba zdůraznit, že pokud má být rostlina pěkná, musí „trpět“. Potřebuje tvrdý režim, žádné zalévání, žádné hnojení. Pokud by ani po dvou letech odříkání odříkání nekvetla, je třeba ji přemístit. S japonskými druhy třeba mít více trpělivosti, bez příčiny běžně dva až tři roky pouze vegetují.

Vistárie

Foto: Pixabay

Správný řez vistárií

Stačí, když odstraníte pouze nadbytečné větve, ale efektivnější je správně udělaný řez, neboť podporuje bohaté kvetení. Řezat můžete v březnu nebo v dubnu, v každém případě před nástupem vegetace. Loňské výhonky seřízněte na tři nebo čtyři pupeny. Ponechte jen tři až pět silnějších květních pupenů na bázi.

Můžete řezat i po odkvětu nad začátkem květů. Na čínské vistárií ponechejte puky, které se vytvořily během kvetení na jaře a jsou základem podzimního kvetení. Zlehka ji můžete seříznout i po podzimním kvetení. Ponechte letošní dřevo, které je zase základem jarního kvetení.

Neošetřovaná vistárie potřebuje radikální zásah

Starší, dlouho neošetřovaná vistárie vyžaduje tvrdší zákrok. Koncem zimy odstraňte všechny zbytečné větve, nechte jen hrubé, opletené kolem opory. Když jarní výhonky dosáhnou délky 40 až 60 cm, seřízněte je nad třetím nebo pátým pupenům. Terminální výhonky seřízněte kolem 20. července, kdy už přestaly růst.

Plodem jsou deset až dvacet centimetrů dlouhé lusky obsahující většinou jediné semeno. Nenechávejte je v dosahu dětí, neboť způsobují nepříjemné zažívací potíže.

Rady začátečníkům při pěstování vistárií

Nevíte, jak s pěstováním začít? Sestavili jsme pro vás několik praktických pěstitelských bodů

  • Čínská vistárie snese mrazy -20 °C, japonská -15 °C.
  • Daří se jí ve všech půdách s výjimkou příliš vápenaté.
  • Vysaďte ji na jižní nebo jihovýchodní straně zdí.
  • Připravte jí oporu.
  • Dvě rostliny vysazujte v šestimetrové vzdálenosti.
  • Abyste trochu omezili bujný růst a dosáhli bohaté kvetení, pravidelně rostliny tvarujte.

Jak rozeznat čínskou vistárii od japonské?

Obecně platí, že ohebné stonky vistárie čínské se ovíjejí kolem opory ve směru hodinových ručiček, větve japonské zase v jejich protisměru, ale existuje i několik výjimek.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/vistarie-druhy-pestovani-rez-popinave-rostliny-dreviny-loubi-opory-20200424.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)