Lilek a tipy pro jeho pěstování

Lilek

Pěstování lilku může být poněkud náročnou disciplínou. Pokud se ale budete držet zavedených postupů a následujících tipů, měli byste se dočkat bohaté úrody těchto fialově zbarvených plodů. Lilek je sice teplomilná rostlina, na její pěstování je ale zapotřebí začít myslet už nyní. Pěstování samozřejmě začínáme v interiéru – například na hydrogelu.

Výsadba lilků

Sehnat sazenice lilků je poměrně jednoduché, takže si je můžete zakoupit až ve vzrostlé podobě. Pokud ale chcete pěstovat ze semen, je dobré je vysít již na konci února. Do země (ven) je přesazujeme až v období, kdy nehrozí mráz – tedy po druhé polovině května. Klíčení lilků je poměrně rychlé, pokud jim dopřejete teploty od 28 do 32 °C. Jakmile semena vzejdou, je dobré je rozdělit do samostatných nádob o objemu 450 až 500 ml. Pak už je sadíme rovnou na záhon.

 

Foto: Pixabay

Svícení na lilky

Svícení může na jedné straně způsobit požadovanou teplotu pro klíčení, na straně druhé zase může imitovat denní světlo, kterého je začátkem jara ještě nedostatek. Díky tomu budou sazeničky silnější a odolnější vůči škůdcům a nemocem. Po výsadbě svítíme na rostliny od prvního do sedmého dne nepřetržitě. Od osmého do třicátého dne pak 16 hodin denně. A od 31 dne asi 10 až 11 hodin denně. Jakmile se na jaře prodlouží dny, můžete svícení přerušit.

Počet plodů

Doporučuje se nechat na jedné rostlině maximálně 2 až 3 plody. Ostatní odstraňte. Rostlina totiž nemá sílu živit všechny plody. Pokud je ponecháte, výsledkem bude větší množství plodů, které ale nikdy nedosáhnou plné velikosti a ani požadované chuti. I když to zní drasticky, budete si muset vybrat takové plody, které podle vás vypadají nejlépe.

Netkaná textilie

Pomocníkem pro zachování požadovaného tepla může být netkaná textilie, kterou rostliny přikrýváme. Lilek je náročný na živiny, proto jej pravidelně přihnojujeme.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2021/02/10/baklazhany-na-gidrogele-pravilnaya-podsvetka-i-drugie-sekrety-uhod-nizhnij-novgorod/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!