Heřmánek si poradí i s nepříjemnou rýmou

Nebývá životu nebezpečná, ovšem odkáže pořádně potrápit. Přesně taková je rýma, která na nás s pokračujícím podzimem čeká doslova na každém rohu. Ovšem kýchání není aktuálně právě v kurzu. Takže do dělat, pokud si jednoduše nemůžete pomoct?

Vsaďte na účinné působení starého známého heřmánku pravého (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita). I když si ho nejčastěji dopřáváme v podobě léčivého čaje, na rýmu dokáže působit i jinak.

Heřmánková inhalace sliznice dezinfikuje

Viry rýmy potřebujeme z těla co nejrychleji dostat, takže je třeba co nejvíce smrkat. Samozřejmě s nějakou ochranou nosu – nejlépe pomůže obyčejná vazelína. Horká inhalace dokáže rýmu doslova rozpustit a uvolní i dutiny, od nichž se běžné nosní kapky ani další prostředky nedostanou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je-li na vás často používaný eukalyptus nebo tea tree oil jednoduše příliš silný, vsaďte raději na heřmánek. Jeho vůně se dá snést mnohem lépe a i pouhých 10 minut postačí ke zvlhčení sliznic a jejich dezinfekci. Pokud však pod ručníkem vydržíte 15-20 minut, bude to ještě lepší.

Vše můžete podpořit tím, že si ruce ponoříte a že po lokty do horké vody a po ukončení inhalace se odeberete do postele. Šikovně tak podpoříte svůj imunitní systém v boji s rýmou i dalšími onemocněními, které by mohla signalizovat.

Heřmánková kúra se vším všudy

Napářku si dopřávejte 3x denně minimálně dva dny nebo až do vymizení příznaků. Pro ještě větší efekt ji podpořte heřmánkovým čajem, užívaném v tomtéž intervalu. Stačí 10 gramů byliny, přelitých horkou vodou. Nezapomeňte nosní sliznice také zvlhčovat slanou vodou nebo přímo roztokem mořské vody. Rychleji se zregeneruje. A i když vás rýma nejspíše stejně potrápí standardních 7 dní, nebude tak silná, tak býváte zvyklí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)