Rose apple

Rose apple: podivné jablko, které může být i jedovaté

Rose apple pochází z východní Indie a Malajsie a pěstuje se v mnoha částech Indie, ale i jihovýchodní Asie na tichomořských ostrovech. V roce 1762 bylo představeno i na Jamajce a stalo poměrně běžným ovocem také v jižním Mexiku a Peru. Rose apple rostou v tropickém nebo subtropickém podnebí, ale jsou poměrně odolné: vydrží i teplotu -4 °C. Ačkoli bychom název tohoto ovoce mohli přeložit jako „růžové jablko“, dostupné je u nás právě pod názvem rose apple.

Jak vypadá strom?

Rose apple rostou na vždyzeleném keři nebo malém stromě, který má vědecké označení Syzygium jambos (hřebíčkovec jambos). Ten může dosáhnout výšky až 6 metrů – větve se šíří nízko a mají světle hnědou kůru. Strom je obvykle širší než vysoký. Kopinaté listy mají eliptický tvar a jsou dlouhé 10 až 20 cm a asi 5 cm široké. Jsou lesklé, nejprve růžové a poté se zbarvují do světle zelené barvy. Dospělé listy jsou kožovité a mají tmavě zelenou barvu.

Rose apple

Rose apple: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kvetení stromu

Květy jsou velice nápadné a mají bílou až krémovou barvu. Navíc sladce voní, a proto je hřebíčkovec jambos velice oblíbeným dekorativním stromem. Květy jsou poměrně velké, mají 5 až 10 cm a skládají se převážně asi z 300 nápadných tyčinek o délce asi 3 cm. Květy rostou v klastrech po čtyřech až pěti. Jsou velice oblíbené včelami.

Ovoce: rose apple

Plodem tohoto stromu je právě rose apple, což je ovoce široké až 5 cm, téměř kulaté nebo o něco více dlouhé, než široké. Zralé plody mohou mít nazelenalou nebo až růžovou barvu. Slupka je hladká a tenká, dužina je nažloutlá, sladká a křupavá. V každém ovoci se nachází jedno až čtyři středně tvrdá kulatá semena, která v ovoci chrastí. Ta jsou (stejně jako kořeny rostliny) považována za jedovatá. Proto byly vyšlechtěny speciální bezsemenné odrůdy, což jsou právě ty, které si můžeme koupit. Rose apple jsou velice náchylné na otlaky a rychle se kazí.

Rose apple: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *