Háďátko řepné: spousta kořenů a žádná bulva řepy
Háďátko řepné můžete poznat podle mnohých kořínků, které vytvoří bulva řepy (cukrové i červené), ředkvičky, brokolice či zelí. Možná si říkáte, že tvorba těchto kořínků umožní rostlině čerpat více živin. To je pravda. Avšak jejich tvorba stojí rostlinu spoustu energie. Na konci tak můžete vytáhnout řepu s velkým množstvím kořenů, ale s velmi malou bulvou. Tohoto problému se budete zbavovat těžko. Naštěstí to ale rozhodně není nemožné.
Jak vypadá háďátko řepné?
Dokud řepu nevytáhnete ze země, můžete jen hádat, jestli se skutečně jedná o háďátko. Obvykle to poznáte podle toho, že řepa špatně roste, její listy jsou slabé a žloutnou. Pokud máte pocit, že vaše řepy potřebují hnojivo, zkuste jednu na zkoušku vytáhnout ze země. Kořeny budou mít na kořenech „vousy“. Ne vždy se musí jednat o masivní množství těchto vousů (parazitů je málo). Samotného parazita uvidíte jen těžko, protože je velice maličký. Kromě toho vypadá samec jinak než samice, a navíc jejich larvy se nepodobají ani jednomu z nich.
Jak dlouho háďátka přežívají v půdě?
V půdě mohou být klidně několik let. Přezimují zde ve formě cyst s vajíčky. Pokud do takové půdy vysadíte řepu, z cyst se vylíhnou larvy, které proniknou do kořenů řepy. Živí se jimi a postupně se vyvíjí v dospělé jedince. Samice mají za úkol klást vajíčka – mění se v cysty s vajíčky a umírají. Nejlépe uděláte, když si budete zapisovat, kam které plodiny vysazujete. Červenou řepu byste na stejném místě neměli pěstovat dříve než za 4 roky. Pokud jste ale na řepě zpozorovali spoustu „vousů“, počkejte klidně 5 až 8 let.
- Po špenátu a zelí nevysévejte červenou řepu. I tyto dvě plodiny totiž přitahují háďátka.
Jak háďátko řepné zabíjí měsíček lékařský?
Další skvělou strategii zvolíte, když na místo, kde byly loni napadené řepy háďátkem, vysadíte měsíček lékařský. Tato rostlina je naprosto skvělou zbraní proti škůdcům – jeho listy polapí slimáky a šneky, vůně odpuzuje mnohý hmyz a kořeny lákají háďátka, která jsou ochotná za nimi jít světa kraj. Jakmile se ke kořenům měsíčku dostanou, látky v nich obsažené je zahubí. Stejným způsobem funguje také cibule.
Znáte trik se slaměným hnojem?
Do půdy zamořené háďátky zapracujte hnůj, který obsahuje slámu. Houby, které rozkládají slámu z hnoje v půdě, způsobují, že se háďátka špatně vyvíjejí a umírají.
Zdroje info:
https://niepodlewam.pl/matwik-burakowy-jak-zwalczac-nicienie-burakow/
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/hadatko-repne-biologie-a-moznosti-ochrany
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!