Že trifidi neexistují? Ekvádorské palmy procházejí pralesem rychlostí desítek metrů za rok – vyberou si směr a jdou

Trifidi uměli podle známého románu nejenom cestovat z místa na místo, ale kvůli svým jedovým chapadlům byli pro lidstvo i smrtelně nebezpeční. Touto vlastností se ekvádorské „chodící palmy“ Sokratea exorrhiza sice chlubit nemohou, ale z květináče by vám utekly opravdu raz dva.

Stačí, když jim nepřipravíte úplně optimální podmínky. Ale vezměme to pěkně od začátku. Sokratey v pralese určitě nepřehlédnete – mohou totiž měřit i přes 25 metrů. Na druhou stranu jsou opravdu štíhlounké – průměr kmene 15 centimetrů totiž není nic moc. Po čem se tedy dívat?

Foto: Pixabay

Chodící palmy prozradí kořeny

V dolní části najdete několik rovných kůlových kořenů. Vypadají jako něco, na čem tahle palma prostě stojí, ale nenechte se mýlit. Jde o nadzemní kořeny, které se po vyrašení doslova zapíchnou do země. Palma je vytváří na místě, odkud „cítí“ lepší podmínky. Světlo, živiny, pevnější půdu

Jakmile se kořen do země zapíchne, palma se k němu nakloní – cítí v něm totiž lepší oporu. A jak se naklání, postupně vytahuje kořeny na druhé straně ze země. Nespěchá, má čas.

Posune se i o desítky metrů

Kdybyste se poblíž nějaké takové palmy utábořili alespoň na pár dní, viděli byste všechno v přímém přenosu. Za jeden den se totiž klidně zvládnou posunout i o pár centimetrů. A za rok z toho mohou být klidně desítky metrů (doloženo je cca 20 metrů ročně).

Chodící afrodiziakum

Dlužno říci, že jistou výjimečnost přisuzují těmto palmám i domorodci. Dřevo používají třeba na oštěpy, listí na střechy svých chýší a jedlé plody přidávají do pokrmů. Pro samotné „kráčející kořeny“ mají však zvláštní určení. Mužům prý totiž slouží jako afrodiziakum.

Zdroj: https://www.kabinetkuriozit.eu/chodici-palma/, https://www.ceskestavby.cz/clanky/chodici-palmy-dovedou-ujit-za-rok-az-20-metru-vitejte-mezi-enty-32931.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)