Grilovací sezóna v plném proudu: Grilovací plocha v hlavní roli

Toužíte po tom, aby vaše letošní prázdninové grilování patřilo k těm skutečně nezapomenutelným? Možná je nutné zrevidovat své zvyky od základů a dát znovu šanci staré a poctivé kvalitě, jako jsou třeba klasické litinové rošty.

Nerez – proč není tak skvělý, jak vypadá?

Bez snadno čistitelného a nepřilnavého nerezu, se prý žádná moderní grilovací párty jednoduše neobejde. Ale je to doopravdy tak nebo jen podléháme reklamním trikům módního průmyslu, jež všechno staré automaticky odsuzuje? Moderní rošty z nerezu mají skutečně velké množství výhod, a to hlavně co do čištění:

  • Snadno se čistí, připečenou špínu z nich odstraníte i druhý den.
  • V případě časového presu je za vás umyje myčka (pokud se do ní vejdou).
  • Jídlo se na jejich mřížce jen málokdy přichytí, takže ho nemusíte příliš hlídat.

Tím však veškeré plusy končí. Hned zpočátku vás zaskočí nepříjemný fakt, že jídlo právě vytažené z ohniště, nebude tak plné šťávy a chuti, jak jste očekávali. Ano, s flákotou se sice lehčeji manipuluje, ale odrazí se to i na chuti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nerez totiž nemá právě nejhutnější strukturu. Snadno rozpálí, ale úplně stejně rychle svou vysokou teplotu i ztrácí. A v takovém případě se křupavá kůrčička na povrchu masa vytvoří jen stěží nebo dokonce vůbec ne. A bez kůrčičky není ani tolik ceněná masová šťáva. Bohužel.

Litina se milovníkům poctivého grilování odmění

Nepříjemná křehkost a vysoká hmotnost – právě pro tyto vlastnosti byla litina po dlouhá léta odsunována stranou. Gurmáni ze všech koutů světa se však bohudíky v poslední době k nevšednímu kouzlu tohoto materiálu začínají vracet. A vědí proč! Rošt ze surové litiny totiž vede teplo skutečně efektivně, takže litinové grilovací rošty se se ztrátou tepla nepotýkají tak urputně, jako jiné materiály. Maso sem položené se bleskurychle zatáhne a uvnitř si zachová svou báječnou křehkost a šťavnatost. Perfektní prožitek z každého jednoho steaku je tedy zaručen. Chybí už jen trocha té zeleniny, omáčka nebo křupavý salát.

A jak je to s údajnou nepřilnavostí litiny? Existuje, jen si na ni musíte chvíli počkat! Během prvních několika grilování se neobejdete bez pomoci vrstvičky oleje či sádla, ale pak se litinový rošt opálí a začne se směle rovnat svým nerezovým protějškům. Po grilování ho však v každém případě musíte vyčistit dřív, než úplně vychladne, jinak na vás bude čekat mnohaminutové martyrium. Lahodné pohoštění při grilování ale za takovou práci rozhodně rozhodně stojí.

Vyzkoušejte to sami – kvalitní litinové rošty, grilovací jehly všech velikostí nebo třeba rovnou celá ohniště jsou dnes k mání v každém trochu lépe zásobeném hobbymarketu. Připravte se na letošní léto plné grilování už teď!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)