Macešky

Překrásné macešky: nejoblíbenější dvouleté květiny

Dvouleté rostliny mohou být dobrou volbou pro ty, kteří si přejí mít svou zahrádku neustále rozkvetlou. Dvouletky totiž rostou od května do června, což je období, kdy již odkvétají cibuloviny, ale letničky ještě nerozkvetly. A právě k nejoblíbenějším dvouletým květinám patří macešky. Jejich výhodou je to, že jsou dostupné v mnohých barvách, i když většina z nás si je představí v klasické fialové barvě.

Výsev macešek

Čas na výsev je většinou v červnu nebo červenci, vyséváme je na pařeniště, do truhlíků nebo připravených záhonů. Nemělo by dojít k úplnému vysušení půdy, takže ji udržujte vlhkou. Macešky jsou skvělou volbou pro pěstování v závěsných truhlících, ale také na balkonech nebo v kombinaci s tulipány. Vzhledem k tomu, že macešky můžeme najít v mnohých barvách, ale také velikostech, s různou dobou květu a různým tvarem i velikostí květů, můžeme je rozdělit do tří pěstitelských skupin.

Macešky fialové

Macešky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rané macešky

První pěstitelskou skupinou jsou právě rané macešky. I když vám tyto macešky mohou vykvést už na podzim, mnohem krásnější je jejich květ na jaře. Ačkoli jsou květy zpravidla menší, než u ostatních pěstitelských skupin. Na druhou stranu jsou však zimovzdorné. Můžete je bez obtíží pěstovat na záhoně, což je také nejlepší místo, které jim můžete poskytnout. Rostliny jsou méně kompaktní.

Pozdní macešky

Pozdní macešky jsou další pěstitelskou skupinou. Prvních květů se dočkáte až na jaře. Rostliny mají kompaktní vzrůst a jejich výhodou je to, že rostou velice dlouho. Vzhledem k tomu je můžete často vidět na hřbitovech, ale také mnohých záhonech, kde je potřeba masové výsadby. Taktéž macešky v této pěstitelské skupině jsou zimovzdorné.

F1 hybridy

Třetí a poslední pěstitelskou skupinu tvoří macešky, které byly vytvořeny v Japonsku. Jejich květy jsou oproti dvěma předchozím středně velké nebo dokonce velké. Barvy a barevné kombinace těchto květů jsou okázalé. F1 hybridy špatně přezimují, nehodí se tedy pro celoroční pěstování venku: na zimu je vhodné přenést je například do skleníku. Kvetou brzy na jaře.

Macešky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *