Grilovací sezóna je tu, jak si ji užít i na terase či balkoně

Grilování

Češi jsou bezesporu národem, který miluje grilování. Vždyť teploty už běžně atakují dvacet stupňů Celsia a přes den je skutečně krásně. Pravda, večery jsou ještě chladnější, nicméně přesto už se neostýcháme vytáhnout gril a užít si přípravu nejrůznějších pokrmů se vším všudy. Pokud aktuálně nemáte gril a správné příslušenství, jste na správné adrese. V následujících řádcích se zaměříme právě na to, co všechno budete pro správnou grilovačku na balkoně nebo terase potřebovat. Moc toho není, nicméně výběr potřebných věcí nelze podcenit.

Volba správného grilu

V první řadě se soustřeďte na pořízení pořádného grilu. Fakticky existují tři alternativy, a to grily klasické na dřevěné uhlí, plynové a elektrické. Každý z nich má své výhody a nevýhody. Shrneme je naprosto přehledně u každého typu.

Grilování

Grilování: Foto weber

Klasický gril na dřevěné uhlí

Jedná se o jakousi tradiční záležitost. Na dřevěném uhlí se grilovalo odnepaměti. A není se čemu divit. Ne vždy měli lidé přístup k elektřině a také plynové technologie nebyly na takové úrovni, aby se jich mohlo využívat pro grilování. Samotné grily na dřevěné uhlí se ovšem do značné míry zdokonalily a mnohé současné modely jsou naprosto fenomenální. Bez problémů s nimi dokážete elegantně ovládat míru žáru, mnohé disponují hned několika grilovacími plochami. Jaké jsou tedy hlavní přednosti a zápory těchto modelů?

Výhody

  • nízká pořizovací cena,
  • standardní grilování s vůní dřeva.

Nevýhody

  • nutnost opakovaného nákupu dřevěného uhlí,
  • příliš kouře při rozžhavení uhlí,
  • dlouhé rozpalování grilu.

Plynový gril

Plynové grily jsou pohodlnější z hlediska obsluhy a rychlejší. Na trhu se nachází spousta různých variací plynových grilů. Asi nejčastěji se prosazují poměrně velké grily, které jsou vybaveny mnoha grilovacími plochami. Klasické litinové bývají doplňovány ještě lávovým grilovacím kamenem, případně pánvemi. Ugrilovat si tak můžete fakticky cokoli bez rizika, že by třeba šťáva z masa nebo grilované zeleniny odkapávala na plynové hořáky. Plynové grily jsou navíc z hlediska rozpálení neskutečně rychlé. Jaké jsou jejich plusy a mínusy?

Výhody

  • expresní grilování,
  • bytelné modely s velkou grilovací plochou.

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena,
  • nutnost opakovaného nákupu plynové bomby.

Elektrický gril

Elektrické grily jsou optimální volbou a jakýmsi pohodovým kompromisem mezi oběma přechozími variacemi. Přívod elektřiny je už dnes prakticky všude a ke grilování nepotřebujete nic jiného než zapnout gril do elektřiny. Poté už se začne žhavit spirála, což trvá minimální dobu. Elektrické grily jsou naprosto čisté, jejich údržba je velmi jednoduchá a grilování precizní. Častokrát jsou také skladné. Gril prostě vezmete a přenesete tam, kam potřebujete. Grilování v interiéru je s některými z nich zcela běžné. Ostatně výhod je mnohem více…

  • rychlé a pohodlné grilování,
  • pohodová údržba,
  • relativně zdravé grilování,
  • elegantní provedení grilů.

Nevýhody

  • nutnost přívodu elektřiny.

Grilování

Grilování: Foto Weber

Nezapomeňte na příslušenství

Velmi důležité je také příslušenství ke grilům. V první řadě se soustřeďte na nejrůznější obracečky, vidličky a jiné nástroje. Výborné jsou také nejrůznější držadla na ryby. Zapomenout bychom neměli ani na pánev, která se bude hodit na přípravu grilované zeleniny. Vychytávek ke grilování je zkrátka spousta. Mimo jiné bychom neměli zapomenout ani na různé rukavice, oděvy, zástěry a jiné vybavení ke grilování. Důležitý je i odkládací prostor. Stačí menší stolek.

Tolik důležitá péče o gril

O jakýkoli gril je zapotřebí se starat. Pořídit je nezbytné především ocelový kartáč, jenž se používá po každém grilování. Výborná je také škrabka a zapomenout nelze ani na přípravky, díky nimž se gril bude drhnout jednodušeji.

Náhledové foto: Weber

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.