Gerbera v květináči: Jak ji správně pěstovat?

Gerbery

Dostali jste gerberu v květináči? Nevíte, jak se o ni správně starat? Gerbery v květináči zaznamenaly nedávno velký boom. Jsou krásné, dlouho vydrží, jsou také cenově dostupné a hlavně dokážou nahradit gerbery řezané.

Gerbera není pokojovka!

Gerbery existují v mnoha barevných odstínech. Mezi nejoblíbenější patří červené, světle červené, oranžové, žluté a růžové gerbery.  Pěstování vyšlechtěných gerber není složité, ale v porovnání s jinými trvalkami potřebují více péče. Spoustu lidí si gerberu pořídí jako pokojovou rostlinu do bytu, což je mylný předpoklad. Během léta vám gerbera doma vydrží, když bude mít dostatek světla i vláhy. V zimním období si však potřebuje odpočinout a ideální je ji v tuto dobu uložit někam do chladu. Ve chvíli, kdy se začne oteplovat, může se gerbera přenést zase do tepla nebo rovnou ven letnit.

Pěstování gerbery v květináči

V letním období potřebuje gerbera slunné a teplé stanoviště. Ideálním místem je tak okno, balkon nebo skleník, který bude dobře větraný.  Můžete také zvážit letnění rostliny, to by ji mělo udělat odolnější vůči škůdcům i zákeřným chorobám. Nejčastěji gerbery trpí šedou plísní, houbami, mšicemi nebo sviluškami. Už při koupi gerbery se přesvědčte, že jsou listy i květy v pořádku. Co se týká teplot, je to s gerberami stejně jako se sukulenty nebo s kaktusy.

Gerbery

Jaký substrát je nejlepší?

Pro pěstování gerbery v květináči je nejlepší substrát složený z kompostové zeminy, rašeliny a perlitu v poměru 4:2:1. Pro zajištění optimálního pH můžete přidat ještě vápenec. Substrát by měl být vlhký a nikdy by neměl zcela vyschnout. Pokud by substrát vyschnul, došlo by k oslabení rostliny a gerbera by začala uvadat. V opačném případě, tedy při nadměrném zalévání, se mohou objevit plísně. Substrát je také nutné pravidelně přihnojovat, především během vegetačního období, a to alespoň jednou za 14 dní.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.