Vyháníte ze zahrady ropuchy? Neděláte dobře!

Ropucha

Přišli jste ke své zahrádce a něco se ve stínu hýbalo? Podívali jste se blíž a vykoukla na vás poměrně solidní. Tradiční situace, která je na první pohled nepříjemná. Ropuchy pravda nejsou zrovna krásná a rozkošná zvířata, k nimž by se člověk rád přitulil. Rozhodně je ale nerušte a nelikvidujte. Mohou se totiž stát vynikajícími spojenci, kteří v mnoha ohledech dokážou pomoct. Ptát se jak? Pak jste na správné adrese, jelikož se odpovědi dočkáte už v následujících řádcích. Než se ale na užitečné vlastnosti těchto tvorů podíváme podrobněji, představíme si je a zaměříme se i na základní druhy ropuch.

Ropuchy se představují

Ropuchy jsou poměrně nenároční obojživelníci, kteří potřebují vodní plochu fakticky jenom proto, aby se mohli rozmnožovat. Nakladou typická vajíčka spojená v tradičních řetízcích. Ty se omotávají kolem vodních rostlin v zahradních jezírkách. Těchto vajíček musí ropuchy naklást spousty. Uchytí se totiž jen několik. Pokud máte zahradní jezírko se spoustou rostlin, vytváříte ropuchám optimální prostředí, v němž se budou cítit perfektně.  

Jaké ropuchy k vám mohou zavítat?

Setkat se v tuzemsku lze hned s několika druhy ropuch. Tradičně se jedná o následující.

Ropucha obecná

Bufo bufo, jak je tato ropucha nazývána latinsky, se na zahradách nachází asi nečastěji. Dokáže přežít i bez jezírka. Každým rokem míří opět k vodě, kde se narodila, nicméně poté opět umí urazit až několik kilometrů.

Ropucha krátkonohá

Bufo calamita si oblíbila hlavně břehy různých vod mající písečný charakter. Přes den se věnuje zahrabávání do písku. Nejvíce se jí daří ve starých lomech a rekultivace krajiny jí škodí. Bude-li mít svou pláž, na zahradě u jezírka se jí bude líbit.

Ropucha zelená

Tato ropucha je poněkud vzácnější, jelikož jejím přirozeným místem výskytu je step. Přesto se ale někde na zahradách, ve vinicích či jinde vyskytnout může. Miluje vyhřátá vřesoviště, štěrkoviště a louku.

Ropucha

V čem spočívá pomoc ropuch?

Zahradní pomoc ropuch spočívá hlavně v lovení škodlivého hmyzu, respektive jeho larev. Ropucha umí zlikvidovat také slimáky, již se stávají postrachem mnohých záhonů. Pulci také umí odstraňovat organické zbytky ve vodě. V minulosti se dokonce používali samci ropuch ke zjišťování časného stádia těhotenství.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.