Frézie: duben je nejlepší čas pro jejich výsadbu. Jejich pěstování není snadné

Frézie

Frézie jsou nádherné květiny, které můžete pěstovat i na své zahrádce. Postup pro jejich výsadbu není příliš složitý, i když se vyplatí znát určitá pravidla. Tím základním je to, že nejlepší období pro jejich výsadbu je právě měsíc duben. Frézie jsou nejčastěji rozmnožovány prostřednictvím hlíz, i když je to možné též ze semínka. Druhá metoda ale vyžaduje určitou trpělivost, protože potrvá delší dobu, než se budete moct radovat z prvních květů.

Frézie kvetou od července do září

Můžete je mít ve spoustě různých barev (bílá, oranžová a žlutá jsou nejčastější). Frézie mají jemné květy, které vypadají nádherně v zahradě i v kyticích. Použít je můžete i do svatebních kytic. Navíc nádherně voní. S úspěchem je můžete pěstovat na zahradě, ale také na balkonech a terasách. Jejich pěstování ale může být výzvou, protože tato rostlina má své vrtochy. Největším problémem bývá uskladnění hlíz přes zimu.

Frézie
Foto: Pixabay

Výsadba frézií

Čas na výsadbu hlíz nastává v měsíci dubnu. Připravte si díru – její hloubka bude trojnásobkem výšky hlízy. Mezi jednotlivými hlízami ponechte vzdálenost minimálně 15 cm. Je vhodné vybrat takové místo, kde rádi sedáváte, abyste si mohli užívat omamnou vůni těchto květin. Toto stanoviště by mělo být slunečné a půda úrodná a humózní. Ideální je pH 6 až 7,2 čili mírně kyselé až neutrální. První hnojení provádíme u rostlin, jejichž listy dosáhly délky alespoň 5 cm. Poté hnojíme každé dva až tři týdny. Rostlina vyklíčí 1 až 3 měsíce po výsadbě.

Frézie potřebují přes zimu teplo

Vzhledem k tomu, že nejsou mrazuvzdorné, musíte na podzim myslet na to, že je čas uskladnit hlízy uvnitř. V září nebo říjnu je čas vykopat hlízy ze země. Na rozdíl od cibulovin, jako jsou hyacinty, vyžadují hlízy frézií poměrně vysokou teplotu pro uskladnění – kolem 20 °C. Pokud je budete skladovat v místnosti s nižší teplotou, v příští sezóně nevykvetou. Necháte-li hlízy přes zimu v půdě, můžete si být jisti, že příští rok nevykvetou.

Mulčování frézií

Jako mulč je vhodná kůra stromů nebo kompost. Tento krok je vhodné nevynechat, protože frézie vyžadují vlhkou půdu. A mulč pomáhá udržovat vlhkost v půdě. Díky tomu si usnadníte pěstování, protože nebudete muset tak často zalévat. Navíc díky mulčování chráníte svou rostlinu i před teplotními výkyvy. V létě nedojte k nadměrnému zahřívání půdy, což je také důležité. Pokud je teplota příliš vysoká, rostlina nekvete.

Frézie nekvetou

Důvodů může být celá spousta. Mezi ty nejčastější patří:

  • Hlízy byly přes zimu skladovány při teplotách nižších než 20 °C.
  • Půda, v které frézie rostly, se nadměrně zahřála od sluníčka.
  • Na zimu jste nevykopali hlízy ze země.
  • Příliš hluboká výsadba.
  • Rostlinám chybí důležité živiny. Proto je hnojení tak důležité.
  • Po odkvětu jste neodstranili listy rostliny (díky tomu hlízy stihnou posílit do příští sezóny).

Zdroje info:

https://niepodlewam.pl/sadzenie-frezji-termin-glebokosc-odstepy/

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-freesias/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!