Jak na pěstování silné a zdravé pažitky na záhonu i v květináči? Nyní je na to vhodný čas

pažitka

Máte rádi pažitku? Používáte ji v kuchyni, neboť zkrátka dodá patřičnou chuť mnoha pokrmům? Jak na pěstování, aby pažitka byla silná a zdravá?

Pěstování ze semínek

Pakliže zkrátka rádi sledujete tento zázrak zrození, můžete si pažitku vypěstovat přímo ze semínek. Ideální je předpěstování doma v květináči a poté přesadit ven. Květináč nebo truhlík naplňte substrátem či zeminou. Pažitka potřebuje propustnou a lehkou půdu. Semena vysévejte cca 1 cm hluboko. Nasypte několik semínek do jamky, aby se vám při růstu tvořily trsy. Je třeba zajistit světlo a teplo, tak jako je tomu u řady dalších bylin. Je tak vhodné nádobu postavit nejlépe na parapet. Nezapomínejte na zálivku. Rostlina vyklíčí v závislosti na podmínkách zhruba za 2 týdny. Nechte však rostlinu povyrůst a stonky zesílit.

Vhodná doba pro přesazení

Pakliže je květináč pažitce malý, je třeba ji přesadit. Na záhonu se jí bude dařit hned, jakmile se oteplí. Je možné ji postupně zvykat na drsnější podmínky, a to například otužováním. Zkrátka květináč dáte odpoledne na chvíli ven. Nicméně pažitka není až tak choulostivá jako jiné byliny. Pokud se vám nechce pažitku předpěstovávat, tak si můžete zkrátka koupit sazenici. Pažitka je víceletá bylina. Budete z ní mít užitek po několik sezon. Po pár letech však začne slábnout a ztrácet své aroma. Což je signál na výměnu.

bylina

Foto: Pixabay

Nenáročná péče

Pažitka není nikterak náročná. Na zahradě si jí nemusíte prakticky nikterak všímat. Daří se jí na slunném místě, ale snese i polostín. V horkých a suchých dnech je třeba poskytnout vláhu, tj. zalévat. Oproti tomu pažitka pěstovaná v nádobě potřebuje pravidelnou zálivku, jinak usychá. Ale pozor na to, že se to s vodou nemá přehánět, jinak může žloutnout. Taktéž je u pěstování pažitky v domácích podmínkách důležité světlo. Proto je vhodné dát květináč na okno orientované na jih, jihovýchod či západ.

Pokud budete pažitku zastřihávat, tím lépe. Zastřižená stébla sílí a pažitka vám znovu obrazí. Sklízet můžete samozřejmě opakovaně a dle potřeby. Koncem dubna či na začátku května se na pažitce začnou objevovat květy. Ty stačí zaštipovat a pažitku můžete bez problému nadále sklízet.

Zdroj: zahradnickakucharka.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay