Fitónie: pokojová rostlina s nádhernými listy

Fitónie

Fitónie sice může být malá rostlina, avšak zbarvením svých listů rozhodně vzbuzuje pozornost. Abyste dosáhli nádherného efektu ze svých rostlin, nemusíte si pořizovat bohatě rostoucí květiny, jako jsou například orchideje. Různé druhy fitónií mohou poskytovat zajímavou podívanou – žilky v listech mohou být růžové, žluté nebo třeba zelené. Tato rostlina je skutečně působivá, i když pravdou je, že je také vrtošivá. Nabízíme proto několik tipů, jak ji úspěšně pěstovat.

Původ fitónie

Rostlina pochází původem z tropických deštných lesů. To znamená, že je zvyklá na úplně jiné podmínky, než které ji dokážeme poskytnout u nás. V deštných lesích roste jako popínavá rostlina – u nás ale nedosáhne výšky více než 20 cm. Listy této rostliny se ale dokážou při správné péči vybarvit stejně, jako v deštných pralesích: jsou oválné a mají chlupatý povrch. Žilkované jsou kaštanovou, růžovou nebo dokonce červenou barvou – zabarvení se liší v závislosti na konkrétním druhu rostliny.

Fitónie

Foto: Pixabay

Umístění rostliny

Ideální poloha by měla odpovídat umístění, kde roste fitónie v přírodě. To znamená, že by měla být vystavena na místě s dostatečným světlem, nikoli však přímým slunečním zářením. Ideální je rozptýlené světlo. To, že je světla málo, poznáte podle zkroucených listů. Příliš málo světla může způsobit dokonce i úhyn rostliny. Příliš mnoho světla zase způsobí to, že listy ztrácí svou atraktivní malbu. V některých případech se dokonce mohou objevit popáleniny listů.

Podmínky pro pěstování

Rostlina nemá ráda průvan. Ideální teplota pro její pěstování je kolem 24 °C, v noci pak od 18 do 20 °C. Teplota, ve které by se fitónie neměla nikdy ocitnout, je méně než 16 °C – to je teplota, pod kterou rostlina hyne. Fitónie vyžaduje také neustále vlhkou půdu, takže zálivka je poměrně častá. Bohužel příliš mnoho vody prospívá rozvoji houbových chorob a hnilobě substrátu. Pokud bude mít rostlina příliš málo vody, reaguje na to opadem listů.

Fitónie

Foto: Pixabay

Vlhkost vzduchu

V deštných lesích je vysoká vlhkost vzduchu. Pokud chcete dosáhnout nádherně zbarvených listů, měli byste se zaměřit na zvlhčování vzduchu. Toho můžete dosáhnout několika způsoby: posaďte rostlinu na podtácek s kamínky a vodou (vodní hladina se nesmí dotýkat dna květináče), vlhčete listy vodou s rozprašovačem, pořiďte si zvlhčovač vzduchu nebo dejte k sobě více rostlin náročných na vlhkost (uskupení rostlin zadržuje vlhkost).

Odstraňování mladých výhonků

Rostlině prospívá, když budete pravidelně odstraňovat mladé výhonky. Tato činnost povede k bohatšímu růstu. Rostlina se bude snadno a lépe větvit. Fitónie miluje ořezávání – a nemusíte se bát ani ořezávání objemných výhonků. Tyto odřezané výhonky můžete použít k množení rostliny. vložte je do skleněné nádoby s vodou a počkejte až zakoření (občas doplňte nebo vyměňte vodu). Jakmile objevíte kořeny, můžete rostlinu přesadit do zeminy.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-ocet-z-korzenia-zywokostu-lekarskiego,nId,5579592

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!