Monstera skvostná: zde je návod na její pěstování

Monstera

Monstera skvostná (Monstera deliciosa) je dech beroucí rostlina, která upoutá na první pohled. Kromě toho, že její obrovské zelené listy dobře vypadají, navíc ještě čistí vzduch. Když je rostlina mladá, mají tyto listy tvar srdce. Jak ale rostlina roste, začínají se v těchto listech objevovat typická proděravění. Někteří odborníci tvrdí, že je tomu tak proto, že se rostlina snaží propustit co nejvíce světla až ke spodním listům.

Co můžeme od monstery čekat?

Monstera je původem z Jižní Ameriky, kde mohou dorůstat do výšky a šířky až 20 metrů. V našich podmínkách se rostlině natolik dařit nebude, což ale neznamená, že si nemůžeme naplno vychutnat její krásu. V českých domácnostech se rostlina šíří vcelku rychle, takže bude zapotřebí její časté přesazování. V domácích podmínkách se můžeme těšit na výšku okolo 2 metrů. Při takové výšce už je zapotřebí poskytnout rostlině oporu, po které bude moci růst.

Jak pěstovat monsteru?

Tato rostlina je zvyklá růst na stromech. Vyžaduje světlo, ale ne přímé sluneční světlo. Na to je potřeba pamatovat, pokud ji chcete s úspěchem pěstovat. Další podmínkou je přiměřená zálivka – vždy je lepší méně, než více. Pro pěstování jsou ideální teploty vyšší než 18 °C, což jsou běžné teploty, které ve svých interiérech můžeme nabídnout. A ještě jedno upozornění: rostlina by neměla stát vedle radiátoru či jiného zdroje tepla.

Kde pěstovat monsteru?

Pro pěstování zvolte velký a těžký květináč, který bude mít drenážní otvory. Jako půda se osvědčila klasická zemina pro pokojové rostliny obohacená kompostem.

Jak zalévat a hnojit?

Zálivka se odvíjí podle toho, o jaké roční období se jedná. V zimě je zálivka nižší, zejména pokud je rostlina v chladnější místnosti (dokáže přežít i v teplotách okolo 10 °C). Na jaře a v létě bude zálivka častější. To, že je zapotřebí rostlinu zalít, poznáte tak, že do zeminy zapíchnete prst. Pokud je půda v horních 2,5 centimetrech suchá, je načase rostlinu zalít. Po zalití by přebytečná voda měla odtéct. Hnojíme na jaře a v létě jedenkrát za měsíc, a to hnojivem pro pokojové rostliny.

MonsteraFoto: Pixabay

Jak podepřít rostlinu?

Čím lépe se budete o svou rostlinu starat, tím dříve vám vyroste. A čím bude větší, tím více bude zapotřebí poskytnout jí dostatečnou oporu. Stonky svažte k sobě a okolo podpěry, kterou bude tyč. Tu seženete v zahradním centru.

Co s vzdušnými kořeny?

Na své rostlině si můžete všimnout tvorby bělavých vzdušných kořenů. Ve volné přírodě roste monstera na stromech a tyto vzdušné kořeny jí k tomu dopomáhají. Protože všechny potřebné živiny dokáže rostlina získat z kořenů, které jsou v půdě, můžete je bez milosti odřezat. Někteří zahradníci je ale ponechávají a na opěrných tyčích používají mech, ke kterému tyto kořeny přiloží. Budou dále vyživovat rostlinu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!