Jak můžete v zahradě využít kávu?

Káva

Pokud milujete kávu, kterou si připravíte z mletých zrníček, můžete je využít ještě i po vypití své kávy. Mletá zrníčka velice rádi používají zahrádkáři. Tato použitá kávová zrna mohou poskytnout zahradě pozoruhodné vlastnosti. Napomáhají růstu, chrání před mnoha potenciálními hrozbami, a navíc jimi můžete doladit dekoraci své zahrady.

Přidejte kávu do kompostu

Káva může být skvělým doplňkem kompostu. Obsahuje totiž velké množství fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. To všechno jsou složky, které častokrát bývají obsaženy v různých hnojivek.

Růže miluje kávu

Pokud pěstujete růže, pak už o této tajné zbrani jistě víte. Káva jednoduše pomáhá růžím prospívat. Slouží jako dobrý zdroj dusíku. Navíc je její pH neutrální až kyselé, odlehčuje půdu, přitahuje vhodné červy, kteří provzdušňují a uvolňují půdu a pomáhá odstraňovat běžné zahradní škůdce a bakterie.

Káva jako hnojivo

Nejdůležitější vlastností kávy (pokud mluvíme o zahradě), je bohatý přísun dusíku, který je v ní obsažen. Avšak pozor – káva nepatří mezi vhodná hnojiva pro trávníky. Jako živina je káva vhodná zejména pro zeleninu. Například v kancelářích, kde používají tyto french press konvicefrench press konvice, sbírají kávu do plastového boxu a dávají ho do ledničky a jednou týdně si ho berou domů na zahradu a nebo na balkón. Tím, že to je káva z French pressu, tak je velkou výhodou to, že káva není dlouhou dobu ponořená ve vodě, ale pouze voda přes kávu protéká. Tedy v kávě zůstanou i nějaké živiny.

Rostliny milující kyselou půdu

Káva je vhodná pro rostliny, které milují kyselé prostředí. Týká se to například rajčat, ale také některých druhů květin, jako jsou například rododendrony a azalky. Kávu můžete rostlinám přidat například tak, že ji smícháte s vodou a tou pak zalijete půdu u kořenů svých rostlin.

Mulč

Káva může být použita také jako jemný organický mulč. Je však důležité dbát na to, abyste nevytvářeli příliš hustý kávový podklad, protože ten pak může povzbudit růst plísní. Jako mulč může být káva nápomocná při ničení plevele, při ochraně proti vlhkosti a při ochraně proti těžké erozi.

Ochrana proti škůdcům

Zatímco vůně kávy je pro nás lidi příjemná, má opačný účinek na některé druhy škůdců. Pokud například umístíte několik kávových zrníček kolem rostlin, od kterých chcete odradit slimáky, můžete se těchto nepříjemných škůdců zbavit. Slimáci a hlemýždi totiž nemají rádi, když se musí plazit po povrchu, který je škrábe.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.