Fíkus benjamín: Dopřejte mu pořádnou vzpruhu, po které vám neopadá

Fíkus

Fíkus benjamín, stejně jako monstera, zamiokulkas, dracéna a další, jsou velmi oblíbenými interiérovými rostlinami. Nejsou tak složité na péči a vypadají opravdu úžasně. Nehledě na to, že fungují jako dokonalé čističky vzduchu. I když benjamínek nepatří mezi náročné rostliny, někdy se stane, že mu něco chybí a upozorňuje na sebe shazováním listů. Pokud jej nemáte umístěný v průvanu, správně ho zaléváte, je správně umístěný, ale i tak listy opadávají, pohnojte ho. A čím? Zkuste přírodní hnojiva!

Pěstujte benjamínka správně

Fíkus či benjamínek dokáže příjemně zútulnit jakýkoli pokoj v domácnosti. Jeho křehké stonky a plápolající drobné lístečky v zelené či žluto zelené barvě, potěší nejednoho pěstitele. Jak už jsme zmínili, benjamín je užitečnou čističkou vzduchu. Dokáže z ovzduší odstranit formaldehyd, xylen nebo toluen. 

Fíkus
Foto: Pixabay

I když se řadí mezi nenáročné rostliny, je poměrně citlivý na průvan. Nedávejte ho tedy tam, kde na něj bude táhnout při větrání. Pozor si také dávejte na to, aby nebyl v těsné blízkosti s topením. A taktéž na něj nesmí svítit slunce. Dále pak může shazovat listy z toho důvod, že má nedostatečnou zálivku, ale také nedostatek živin. A právě o živinách pro fíkus je dnešní článek. Jaké hnojivo pro fíkus použít? 

Klasika, kterou najdeme v lednici

Ano, bezpochyby můžete zajít do zahradnictví a koupit hnojivo pro pokojové rostliny, ale pro ty, kteří mají raději sílu domácích hnojiv nebo nechtějí používat chemii, bude domácí drožďové hnojivo ideální. Obohatí nejen fíkus, ale i jiné rostliny o draslík, hořčík a další prvky, které zajistí živiny, podpoří růst a posílí kořenový systém. Stačí vám 7 gramů droždí a 200 mililitrů teplé vody. Rozmíchejte droždí, nechejte hodinu odstát a poté smíchejte se dvěma litry vody. Poté hnojivem zalijte rostlinu. 

Pivo
Foto: Pixabay

Zvětralé pivo

Pivo máme rádi nejen my, ale také rostliny. Samozřejmě důležité bude, abyste jej nechali předem zvětrat. Poté již bude stačit, když zředíte jeden díl piva a jeden díl odstáté vody. Takto připravené hnojivo nalijte přímo ke stonkům. Hnojivo použijte jednou za čtrnáct dnů.   

Zdroj: https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/7-tipu-jak-a-cim-prirodne-hnojit-sve-pokojovky, https://www.ireceptar.cz/zahrada/fikus-pestovani-30000807.html, 

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)