Rozchodníky si oblíbí každý líný zahradník. Jde o ideální květiny do každé zahrady – přetlačí i plevel

Rozchodníky u nás nejsou příliš často pěstované, a to je škoda. Jsou přitom nenáročné, dlouho kvetou a poradí si i s plevelem.

Pěstuje se přibližně 40 druhů této rostliny, ale kromě nich existuje ještě mnoho dalších odrůd rozchodníků. Amatérští zahradníci mají tuto rostlinu rádi, protože je nenáročná na péči. Profesionální zahradníci je pak často používají k vytvoření nízkého živého plotu na okrajích záhonů nebo jako předěl mezi jednotlivými částmi zahrady.

Kdy vysazovat rozchodník

Téměř všechny druhy se doporučuje vysadit na jaře, ovšem přípustná je i výsadba na podzim (do konce listopadu, ale před začátkem mrazů). Na jaře jen musíte počkat, až se země dobře zahřeje. Rozchodník lze bez potíží pěstovat ve stínu a stále bude vypadat docela působivě. Pokud ho však vysadíte na otevřeném a dobře osvětleném místě, rychle dosáhne vrcholu své dekorativnosti a stane se jednou z dominant vašich záhonů.

Foto: Pixabay

Další tipy pro péči o rozchodník

O této rostlině v zásadě musíte vědět pouze jedno – extrémně negativně reaguje na stagnaci vody ve svém kořenovém systému. Jiné nepříznivé přírodní jevy jí prakticky neškodí – nemusíte ji tedy chránit před větrem ani před jarními mrazíky. Obvykle také nepotřebuje zalévání vůbec, a to ani během dlouhého suchého a horkého letního období.

Čas od času je vhodné rozchodník na záhonku také trochu odplevelit a půdu okolo něj zkypřit do hloubky asi 10 až 15 centimetrů. Jakmile se ovšem trochu rozroste, pak už nebude podobný krok třeba – všechny plevely totiž zadusí hned v zárodku. A nezapomeňte ani na odstraňování odkvetlých květů. Odměnou vám bude krásnější a častěji kvetoucí rostlina.

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/rozchodnik-nadherny-sukulent-do-zahrady, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-299732-kral-podzimnich-zahrad-kvete-i-na-chudych-pudach-nebo-zavazce

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)