Exotické luštěniny, jež stojí zato vyzkoušet

Kajan indický

Když se řekne luštěniny, nejspíše si představíme čočku, hrách, cizrnu, fazole, sóju a mnohé jiné. Považovat je v našich podmínkách můžeme za tradiční. Standardně se s nimi potkáme v různých jídelnách, ale i restauracích a jiných podnicích. Doma si takovou čočku nebo hrách také rádi připravíme. Co ovšem vyzkoušet i některé netradiční exotické luštěniny. Že žádné takové neznáte? Nevadí, v následujících řádcích se na mnohé podíváme podrobněji.    

Vigna podzemní

Zajímavá rostlina pocházející ze západních oblastí Afriky. Mnohdy se o této rostlině hovoří jako o angolském hrachu. Vyznačuje se poměrně krátkými hnědými lusky, jež se postupně vyvíjí nad zemí. Každý z nich obsahuje jedno až dvě semena kulatého tvaru. Vynikající jsou jak součástí jídel, tak i pražená se solí.

Vigna čínská

Zajímavou rostlinou je také vigna čínská. Ta se vyznačuje trochu prohnutými zelenými lusky o délce od 40 do 100 mm. Nápadně se podobají tradičním zeleným fazolkám. Jedná se o ovíjivou bylinu mající svůj původ v jihovýchodní Asii a Africe. I u nás se jí skvěle daří. Vyznačuje se vysokými výnosy. Využít lze jak celé lusky, tak i semínka. Podobně jako zelené fazolky jsou vynikající přílohou k masu.

Vigna

Zdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Starr_040423-0217_Vigna_marina.jpg

Praskavec ledencový

Tropická ovíjivá rostlina z Nové Guineje se u nás nepěstuje. Využít se ale dá úplně celá. Semena obsahují spousty bílkovin i tuků. Dokážou zasytit dokonce ještě mnohem lépe než brambory.

Praskavec ledencovýZdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Psophocarpus_tetragonolobus4.jpg

Kajan indický

Milujete indickou kuchyni? Pak se nebojte kajanu indického. Tato luštěnina označovaná také jako žlutý hrách tradičně roste v sušších tropických oblastech. Využívá se i v medicíně, jelikož efektivně snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Kajan indickýZdroj obrázku: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cajanus_caja_080716-1078_ayot.jpg

Lablab purpurový

Zapomenout nelze ani na lablab purpurový. Dlouhatec lablab je poměrně statnou ovíjivou rostlinou pocházející ze vzdálených afrických tropů. Daří se jí ale také v České republice. Bylina se také využívá k medicíně, kdy se jejím prostřednictvím léčí zažívací potíže. Vynikající je lablab purpurový jak pečený, tak i vařený.

Lablab purpurovýZdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f6/%EC%A0%9C%EB%B9%84%EC%BD%A9_%EC%97%B4%EB%A7%A4.JPG

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.